Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2016

ΤΣΣΚΑ/διαιτητές-Ολυμπιακός 92-85 (μπάσκετ,ευρωλίγκα)

Πάλεψε, αλλά δεν τον άφηναν
Ντροπή για την ευρωλίγκα η σημερινή διαιτησία στην Μόσχα. Με μια διαιτησία να σφυρίζει 100-0 υπέρ της ΤΣΣΚΑ,σφυρίζοντας παράλληλα κάθε επαφή υπέρ της ρωσικής ομάδας,δίνοντας μέχρι και φάουλ σε καθαρό διώξιμο της μπάλας-βλ. φάουλ του Χάκετ στην τρίτη περίοδο-,ενώ στον αντίποδα δεν δόθηκαν αρκετά φάουλ υπέρ των Πειραιωτών. Ο Ολυμπιακός ο οποίος έχασε με 8 πόντους είχε σε αρκετά καλή ημέρα τους Πρίντεζη με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ,τον Χάκετ με 17 πόντους (3/3 τρίποντα), τον Σπανούλη με 15 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο (αλλά και 4 λάθη),τον Χάντερ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και τον Λοτζέσκι με 10 πόντους,αλλά οι γκρίζοι λύκοι δεν άφησαν τον Θρύλο να πάρει μια μεγάλη νίκη μέσα στην Μόσχα. Ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο νωθρά στο παιχνίδι και έχανε στο πρώτο δεκάλεπτο μέχρι με +8 (15-7),αλλά με ένα σερί καλό του Πρίντεζη και του Χάντερ ο Ολυμπιακός μείωσε την διαφορά στους τρεις. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ίδια εικόνα στο παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ ως και +11 (33-22),σκορ ημιχρόνο 41-33. Η τρίτη περίοδος ήταν το δεκάλεπτο του Ολυμπιακού και κυρίως του Βασίλη Σπανούλη που ήταν εξαιρετικός.ο Ολυμπιακός όχι μόνο μείωσε την διαφορά,αλλά πήρε και το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τρίποντο του Στρόμπερι (49-50). Η ΤΣΣΚΑ όμως με την βοήθεια των γκρι που ανακάλυπταν συνεχώς φάουλ πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ και έτσι ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος με το 66-61 υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες,αλλά από την μια η αστοχία του και από την άλλη η αθλιότητα των διαιτητών δεν τον άφησαν να διεκδικήσει το παιχνίδι και έτσι ήρθε η ήττα με μια διαφορά η οποία καλύπτεται στο ΣΕΦ. Τελικό σκορ 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85
Ανά δεκάλεπτο: 18-15, 23-18, 25-28, 26-24
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19, Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21, Φριτζόν 3, Νίκολς, Τζάκσον 3, Φρίλαντ 8, Βοροντσέβιτς 1, Χίγκινς 12, Χριάπα 4, Κουρμπάνοφ 11, Χάινς 10.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15, Παπαπέτρου, Σπανούλης 15, Στρόμπερι 9, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19, Μάντζαρης, Χάκετ 17, Λοτζέσκι 10.