Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

Δεύτερη βούρτσα σε μια ημέρα! παο-Ολυμπιακός 1-3 (βόλεϊ αντρών)

Αφεντικό και στην Κυψέλη ο Θρύλος
Ο Ολυμπιακός με τον αέρα της επικής κατάκτησης του League Cup επιβλήθηκε και του Παναθηναϊκού, μέσα στην Κυψέλη με 1-3 σετ, για την 18η αγωνιστική της Volleyleague. Αυτή ήταν η 20η νίκη των ερυθρόλευκων, στις τελευταίες 21 αναμετρήσεις τους, απέναντι στους πράσινους, κάτι που δείχνει την… απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού στο φιλέ.
Ηγέτης του Ολυμπιακού σήμερα ήταν ο Λετονός διαγώνιος του, Χέρμανς Έγκλεσκαλνς, ο οποίος τα έκανε όλα στον αγώνα, αφού πέτυχε 31 πόντους με το εκπληκτικό 57% ποσοστό ευστοχίας στην επίθεση, ενώ είχε 3 άσσους και 3 μπλοκ. Άξιος συμπαραστάτης του, ο Μενέλαος Κοκκινάκης, ο οποίος έδινε ενέργεια και λύσεις στην ομάδα πετυχαίνοντας 13 πόντους και έχοντας 71% στην υποδοχή, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στον Ντίμα Φιλίποφ να διευθύνει καλύτερα το επιθετικό κομμάτι του Θρύλου. Κλειδί για την ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα ήταν η συμμετοχή του Όγκουρτσακ, ο οποίος προερχόμενος από τον πάγκο έδωσε πολύτιμες λύσεις τόσο στην επίθεση, όσο και στην υποδοχή. Από εκεί και πέρα ο Ιταλός προπονητής έδωσε χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλους τους παίκτες του, αλλά αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Κόνραντ Γκούζντα, που στο τρίτο και το τέταρτο σετ κράτησε την υποδοχή και πραγματικά σκούπιζε το τερέν με τις εντυπωσιακές άμυνες που έβγαζε.
Ο αγώνας μπορεί να είχε διαφορετική τροπή και να είχε τελειώσει πολύ πιο εύκολα, αν οι ερυθρόλευκοι κατάφερναν να κερδίσουν το πρώτο σετ, στο οποίο προηγήθηκαν, αλλά 3-4 αβίαστα λάθη, επέτρεψαν στους πράσινους να κάνουν την ανατροπή και να το κατακτήσουν.
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3
Τα σετ: 27-25 (29’), 22-25 (28’), 25-27 (34’), 20-25 (29’)
Διακύμανση
1ο Σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 27-25
2ο Σετ: 8-7, 16-15, 12-19, 22-253ο Σετ: 6-8, 12-16, 20-21, 25-274ο Σετ: 6-8, 10-16, 17-21, 20-25
Παναθηναϊκός (Δ.Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (2/4 επ.), Γκιμαράεζ 24 (18/38 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ.-56%αρ.), Φερέιρα 16 (16/39 επ.), Παπαδόπουλος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 10% υπ.-0%αρ.), Κανέλλος 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 10 (4/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Πολυχρονιάδης (λ)(52% υπ.-33%αρ.), Σούρδι 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ, 54%υπ.-46%αρ.), Ρεζκ, Μπέλλος, Σαμανδάς
Ολυμπιακός (Ρ.Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (1/6 επ., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Έγκλεσκαλνς 31 (25/44 επ., 3 άσσους, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 13 (11/30 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ.-61% αρ.), Τσουκ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Σπίνου 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Ταμπουρατζής (λ)(40%υπ.-27%αρ.), Όγκουρτσακ 14 (12/23 επ., 2 άσσοι, 40%υπ.-30%αρ.), Σακόγλου 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Γκούζντα (λ)(54%υπ.-46%αρ.), Παπαδόπουλος, Σφενδιλάκης
Ο Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα στο osfp.gr:“Σήμερα πραγματικά θεωρώ ότι παίξαμε σε πολύ υψηλό επίπεδο, στο επίπεδο που θέλουμε να βρισκόμαστε πάντα. Δυστυχώς χάσαμε το πρώτο σετ μετά από 5-6 ανόητα λάθη, λάθη που μπορούν να σου κοστίσουν ένα σετ απέναντι σε κάθε ομάδα της Volleyleague. Για να παραμείνουμε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και να έχουμε το πλεονέκτημα στα πλει οφ, θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο εξής και να έχουμε αντίστοιχες με την σημερινή εμφανίσεις και στα παιχνίδια που έρχονται”
Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς δήλωσε μετά το τρίποντο στην Κυψέλη, στο osfp.gr:«Δεν ήταν τόσο εύκολο το σημερινό παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς ακόμα και όταν είχαμε το προβάδισμα. Είναι σημαντική νίκη και είμαι πολύ ευχαριστημένος που κερδίσαμε. Νιώθω πολύ καλά και από πλευράς φυσικής κατάστασης και από τεχνικής.  Είναι πολύ σημαντικό να τελειώνω το ματς με πολλούς πόντους αλλά αυτό που μετράει είναι το συνολικό αποτέλεσμα. Σίγουρα πάντως είμαι ευτυχισμένος όταν βοηθάω την ομάδα μου».

Πηγή: osfp.gr