Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016

Ολυμπιακός-παοκ 83-76 (πρωτάθλημα,μπάσκετ)

Σε ένα παιχνίδι θρίλερ ο Ολυμπιακός επικράτησε 83-76 του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ και συνεχίζει να είναι πρώτος στο πρωτάθλημα. Οι Θεσσαλονικείς ήταν εξαιρετικά εύστοχοι έξω από την γραμμή των 6.75μ. ,ενώ αντίθετα οι Πειραιώτες ήταν πολύ άστοχοι στις βολές, καθώς μέτρησαν 10/22 (45%). Ο Ολυμπιακός είχε όμως τα ψυχικά αποθέματα και πήρε την νίκη με κορυφαίο τον Βασίλη Σπανούλη και με άξιους συμπαραστάτες τους Λοτζέσκι 17π. και Πρίντεζη 16π. Ο Ολυμπιακός ο όποιος αγωνίστηκε με μαύρη μπλούζα ως ένδειξη πένθους για την τραγική ημέρα της 8-2-1981,δεν μπήκε και τόσο δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ 3-9 μόλις στο 3', ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και πήρε το προβάδισμα με 12-10 και 18-15 και το τέλος της πρώτης περιόδου να λήγει με 23-21 υπέρ του Ολυμπιακού. Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε εναλλαγές στο σκορ και με τον ΠΑΟΚ να προηγείται μέχρι και +4 πόντους (30-34),αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να φτάσει στην ισοφάριση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 41-41. Στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρη τον Ντούβνιακ, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την τρίτη περίοδο ως και +4 πόντους και έδειχνε να ελέγχει καλύτερα το παιχνίδι. Σε αυτήν την περίοδο από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν Πρίντεζης και Χάντερ. Τέλος τρίτης περιόδου 58-59. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε με άγριες διαθέσεις και προηγήθηκε μέχρι και +6 58-64 στο 32', ο Σφαιρόπουλος πέρασε στο παρκέ Σπανούλη και Λοτζέσκι και μετρώντας ένα σερί 7-0, με το τρίποντο του Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (65-64) στο 33'. Ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και αντέδρασε προσπερνώντας μάλιστα στο σκορ 73-74. Όμως εκεί ήταν σιγά το kill -Bill ο οποίος με ένα τρίποντο και ένα γκολ-φάουλ πήρε το παιχνίδι πάνω του και οδήγησε τους ερυθρόλευκους σε μια αγχωτική νίκη με 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 58-59, 83-76
Aνά δεκάλεπτο: 23-21, 18-20, 17-18, 25-17
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (2), Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (4), Τζόνσον-Όντομ 6, Χάντερ 11, Παπαπέτρου 5 (1), Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης, Χάκετ 4
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (2), Μαργαρίτης 6, Ντούβνιακ 21 (4), Μάρκοβιτς 14 (1), Χάτσερ 19 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Κώττας.

Συνολική στατιστική

Ολυμπιακός: 83 πόντοι, 10/22 βολές (45%), 23/35 δίποντα (65%), 9/27 τρίποντα (33%), 39 ριμπάουντ (28-11), 19 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα.
ΠΑΟΚ: 76 πόντοι, 10/14 βολές (71%), 15/38 δίποντα (39%), 12/24 τρίποντα (50%), 34 ριμπάουντ (26-8), 16 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.