Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 82-66 (ευρωλίγκα)

Ήττα με κάτω τα χέρια από την Μπαρτσελόνα για τον Ολυμπιακό που έχασε στην Βαρκελώνη από την Μπάρτσα και ταυτόχρονα και την διαφορά των 12 πόντων στο πρώτο παιχνίδι. Τραγικοί οι ερυθρόλευκοι με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (19-19) όπου προηγήθηκαν μέχρι και με +7 (6-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ξεκίνησε η καθίζηση της ομάδας και με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ η Μπαρτσελόνα σιγά-σιγά έκτισε μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και στους +14 45-31 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος ήταν εφιαλτική για τον Θρύλο με μια Μπαρτσελόνα να σκοράρει με οποιοδήποτε τρόπο και με τον Ολυμπιακό να έχει τρομερό πρόβλημα στην άμυνα,αλλά και στην επίθεση και με την διαφορά στο 25' να εκτοξεύεται  στο +23 (58-35).Στη συνέχεια είχαμε διαγωνισμό τριπόντων μεταξύ Σατοράνσκι και Χάκετ, απαντώντας ο ένας στο τρίποντο του άλλου (64-41), με την διαφορά για τους γηπεδούχους να φτάνει και στο +25 (66-41) στο 28'. Σκορ τρίτης περιόδου 71-47. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός το πάλεψε,πραγματοποίησε την καλύτερη του περίοδο στο παιχνίδι,αλλά στα τελευταία λεπτά έκανε αρκετά άστοχα σουτ με αποτέλεσμα να χάσει και την διαφορά του πρώτου αγώνα. Τελικό σκορ 82-66 και πλέον το παιχνίδι με την Λαμποράλ στο ΣΕΦ την άλλη εβδομάδα είναι τελικός.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-31, 71-47, 82-66
Ανά δεκάλεπτο: 19-19, 26-12, 26-16, 11-19
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν, Ντόρσεϊ 12 (8ρ), Ρίμπας 6, Ναβάρο 13 (2), Σατοράνσκι 14 (2), 4ρ, 5ασ, Σάμουελς 11, Όλεσον 4, Αρόγιο 2, Περπέρογλου 16 (3) 6ρ.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 3, Χάντερ 5 (7ρ), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 11, Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 12 (7ρ), Αγραβάνης 9, Μάντζαρης, Χάκετ 16 (2), Παπανικολάου 1, Αθηναίου.