Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

Ολυμπιακός-Κίμκι 89-77(μπάσκετ,ευρωλίγκα)

Ο Θρύλος των μεγάλων ανατροπών εμφανίστηκε και σήμερα στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους είχε όλα τα ψυχικά αποθέματα πήρε την νίκη και αλλά και την απαιτούμενη διαφορά. Ο Ολυμπιακός στο πιο κρίσιμο μέχρι τώρα παιχνίδι της σεζόν πήρε αυτή την μεγάλη νίκη στο κατάμεστο ΣΕΦ,έχοντας τον Γιώργο Πρίντεζη σε εξαιρετική ημέρα -ίσως το κορυφαίο παιχνίδι της καριέρας του-που έφτασε τους 30 πόντους(!!!!),ενώ συναρπαστικός ήταν και ο Χάκετ που έφτασε τους 14 πόντους και ήταν από τους συντελεστές της μεγάλης ανατροπής,ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Παπαπέτρου με 4π,Σπανούλης 14π,καθώς και ο εξαιρετικός ειδικά στην άμυνα Στρόμπερι που έκανε δύο τάπες που ασφαλώς θα είναι στα highlights της αγωνιστικής. Ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός στο πρώτο ημίχρονο και με εξαίρεση κάποια καλά διαστήματα έδειχνε να μην πατάει καλά στο παιχνίδι. Οι Ρώσοι πήραν από την αρχή ένα μεγάλο προβάδισμα ως και 12 πόντους,ενώ από τον Ολυμπιακό ο μόνος ο οποίος ήταν σε καλή μέρα σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που κράτησε την διαφορά σε ανατρέψιμα επίπεδα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπορεί να βρέθηκε και πάλι με 12 πόντους πίσω (44-56) ανέβασε στροφές και με κορυφαίο τον Χάκετ,αλλά και τους Όντομ,Στρόμπερι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 60-60 τέλος τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο ήρθε όμως η ώρα του πρωταθλητή Ελλάδος. Με εκπληκτική άμυνα και με πολύ ευστοχία στην επίθεση η διαφορά ανέβαινε για τους ερυθρόλευκους και πλέον η πλάστιγγα είχε γείρει υπέρ των Πειραιωτών,που έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και με την είσοδο του Βασίλη Σπανούλη στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός πήρε βοήθειες και στο σκοράρισμα από τα 6,75μ. Τελικό σκορ 89-77 και τώρα ο Ολυμπιακός πετάει για Ρωσία όπου θα πρέπει να πάρει ένα διπλό απέναντι στην σημερινή του αντίπαλο την Κίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-43, 60-60, 89-77
Ανά δεκάλεπτο: 20-24, 18-19, 22-17, 27-17
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 5. Χάντερ 10(10ριμπ.),Σπανούλης (14π, 6ασ),  Παπαπέτρου 4, Στρόμπερι 5(1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 30(3/3β., 9/13διπ., 3/5τρ., 9ριμπ.), Μάντζαρης, Χάκετ 14(1), Λοτζέσκι 5(1), Αθηναίου.
ΧΙΜΚΙ(Κουρτινάιτις): Ράις 14(2/7τρ.), Σβεντ 11(1/8τρ.),  Ντράγκιτς 11(1/3τρ.), Όγκοστιν 13, Κοπόνεν(0/3τρ.), Βιάλτσεφ 7(2/2τρ.), Σοκόλοφ 3, Μόνια 12(4/5τρ.), Τοντόροβιτς 1, Χάνεϊκατ 5(1/1τρ.).