Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2021

Έκανε τα εύκολα, δύσκολα αλλά παρέμεινε αήττητος! Ηρακλής-Ολυμπιακός 90-96 κ.α (78-78) (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Έκανε τα εύκολα, δύσκολα αλλά έφυγε με το διπλό από το Ιβανώφειο ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε του Ηρακλή στην παράταση με 90-96 για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν να προηγηθούν με +16 (36-52) στο 26', αλλά κάποια επιπόλαια λάθη των παιχτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, κάτι οι τραυματισμοί των Χασάν Μάρτιν και Παπανικολάου, καθώς και η κούραση των συνεχόμενων παιχνιδιών, έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί όμως οι παίχτες του Ολυμπιακού έδειξαν ψυχραιμία και έφτασαν στην 4η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στα αρνητικά του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Κώστα Παπανικολάου, που τραυματίστηκε στην πρώτη φάση του αγώνα όταν συγκρούστηκε γόνατο με γόνατο με τον Τράβις Ντάνιελς, με την εκτίμηση της κατάστασης του να γίνεται την Δευτέρα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 24 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Τάιλερ Ντόρσει που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Μιχάλη Λούντζη που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ χαμηλό σκορ για τις δύο ομάδες με το σκορ να είναι 4-4 στο 5'. Με 5 πόντους του Αγραβάνη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +5 (9-4) στο 7', με τους παίχτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να βρίσκουν λύσεις και να προηγούνται με +1 (9-10) μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 13-15 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο η είσοδος των Πρίντεζη, Ζαν Σαρλ και ΜακΚίσικ άλλαξαν τα δεδομένα και σιγά σιγά δημιούργησαν μία διαφορά +5 (17-22) στο 12', με τον Ντάγκλας από πλευράς γηπεδούχων να είναι αυτός που κρατάει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Τα διαδοχικά λάθη των φιλοξενούμενων κι η παρουσία του Λιντς προβλημάτιζαν τον Ολυμπιακό και ο Ντάγκλας ισοφάρισε (26-26) στο 15' και παρότι οι ερυθρόλευκοι πήραν ένα καλό προβάδισμα με +7 (29-36) στο 29', ο Ντάγκλας έβαλε και πάλι τον Ηρακλή στην αναμέτρηση. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 34-36 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και αποφασισμένοι να καθαρίσουν την αναμέτρηση. Με τρίποντο του Ντόρσει και ένα σερί 0-9 αύξησαν την διαφορά σε διψήφια μεγέθη (34-45) και παρά την διάθεση από τους παίχτες του Ηρακλή, ο Σλούκας με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους +16 (36-52) στο 26'. Παρότι η διαφορά ήταν σε ψηλά μεγέθη, οι παίχτες  του Μπούτσκου έκαναν ένα μικρό σερί και έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (51-59). Τέλος τρίτης περιόδου 54-63 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν κάτι περισσότεροι ανταγωνιστικοί και ισοφάρισαν σε 63-63 στο 35' με καλάθι του Αγραβάνη. Το παιχνίδι πήρε φωτιά με τους Θεσσαλονικείς, να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με +3 (68-65) στο 36'. Ο Γουόκαπ με τον Ντόρσει έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό με +4 (68-72) στο 39', αλλά αυτό δεν αρκετό για να τους εξασφαλίσει την νίκη. Οι ερυθρόλευκοι λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος προηγήθηκαν με +4 (72-76), αλλά το τρίποντο του Λιντς έριξε την διαφορά στο +1 (75-76), οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ άμεσα ο Ντόρσει ευστόχησε και στις βολές για το +3 (75-78), αλλά ο Παπαδάκης στην τελευταία επίθεση με τρίποντο έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος και με το τρίποντο του Βεζένκοβ ξέφυγε με +5 (83-88) στο 43'. Ακολούθησαν δύο καλές άμυνες των ερυθρόλευκων, κάποια εύστοχα καλάθια και η νίκη βάφτηκε ερυθρόλευκη.

Τελικό σκορ 90-96 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, την ερχόμενη Τρίτη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78 (κ.α.), 90-96

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπούτσκος): Γούλριτζ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φίλλιος 4, Αγραβάνης 22 (7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμκπάουντ), Ντάνιελς 2, Τέιλορ 3 (1), Χαριτόπουλος 6, Πετανίδης, Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 20 (5/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Παπαδάκης 5 (1), Λιντς 16 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 13 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης 10 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 12 (4/6 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (1), Βεζένκοβ 24 (7/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 6 (3/3 δίποντα), ΜακΚίσικ 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 26/43 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 14/21 βολές, 44 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/37 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 20/27 βολές, 49 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 19 επιθετικά), 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη