Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2021

Με μαγικό Σλούκι Λουκ πήρε την νίκη ο Θρύλος! Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 67-65 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα πέτυχε και το νικητήριο καλάθι της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 67-65 και κράτησε το αήττητο στην έδρα του. Οι ερυθρόλευκοι πλέον έχουν 5-2 ρεκόρ στην διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο όταν και στο μεγαλύτερο διάστημα του είχε διαφορές διψήφιες, αλλά από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ήταν απίστευτα άστοχοι με αποτέλεσμα η Φενέρ να τρέξει ένα σερί 0-16 και να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει 2'' πριν το τέλος το χρυσό καλάθι.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Κώστας Σλούκας. Ο Σλούκι Λουκ πέτυχε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 5 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 9 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με φόρα το ματς και προηγήθηκαν με +5 (5-0) στο 1'. Η Φενέρ συνήλθε γρήγορα και με βελτιωμένη άμυνα μείωσε στο +1 (7-5) στο 6'. Ο Γουόκαπ έκανε σπουδαία δουλειά στο κομμάτι της δημιουργίας, ο Φαλ κι ο Ντόρσεϊ στο σκοράρισμα για το +2 (14-12) στο 8'. Τέλος πρώτης περιόδου 19-14 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Φαλ έδωσε προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με +9 (25-16). Η τουρκική ομάδα αντέδρασε άμεσα και με συνεχόμενα τρίποντα του Μαχμούτογλου ήρθε η ισοφάριση (27-27) στο 15'. Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν και αυτή αντίδραση και σε ένα ΣΕΦ που είχε πιάσει φωτιά από τις φωνές του κόσμου, έκαναν ένα σερί 15-0 για το +15 (42-27) στο 18'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 45-34 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός έβρισκε τρίποντα από Βεζένκοβ και Γουόκαπ την ώρα που οι λύσεις των φιλοξενούμενων έρχονταν από κοντινή απόσταση χάρη στους Βέσελι και Πιέρ για το +11 (53-42) στο 25'. Στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι έπαθαν ολοκληρωτικό μπλακ άουτ και έδωσε το δικαίωμα στους Χένρι και Βέσελι να μειώσουν στους +2 (55-53). Τέλος τρίτης περιόδου 55-53 υπέρ των Πειαιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, η Φενέρ πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με +1 (55-56) με τρίποντο του Γκούντουριτς και το παιχνίδι δυσκόλευε για τους ερυθρόλευκους, που είχαν πετύχει τρεις πόντους σε εννέα λεπτά και έβλεπαν τους αντιπάλους τους να τρέχουν ένα επί μέρους 3-15 ή ένα 0-16 από το 55-42. Ο Σλούκας με δύο προσωπικές του προσπάθειες ισοφάρισε σε 62-62 και με δικό του τρίποντο έκανε το +3 (65-62) στο 39'. Ο Πολονάρα με γκολ-φάουλ έκανε το 65-65. Στην επαναφορά ο Ολυμπιακός έκανε λάθος, η Φενέρμπαχτσε πήρε την κατοχή μετά από το challenge του Τζόρτζεβιτς, ο Χένρι όμως αστόχησε από μέση απόσταση και η μπάλα πήγε στον Σλούκα για το φινάλε.  Ο Σλούκας μετά από μία πολύ ωραία προσπάθεια έκανε το 67-65 2'' πριν το τέλος και στην τελευταία φάση το σουτ Γκούντουριτς βρήκε σίδερο.

Τελικό σκορ 67-65 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στην Μονακό στο ΣΕΦ την άλλη Παρασκευή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (2/4 δίποντα, 4/5 βολές), Φαλ 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σλούκας 14 (2/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 7 (2/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 2, Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 10 (5/8 δίποντα), Χένρι 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Πιερ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Βέσελι 14 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπούκερ 2, Πολονάρα 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/25 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 3 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/41 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη