Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2021

Νίκησε τον κακό του δαίμονα και συνεχίζει να εντυπωσιάζει! Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 83-68 (μπάσκετ αντρών, Eurolague)

Μετά από μία στάση στην Βαρκελώνη, οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στις νίκες καθώς επικράτησαν του κακού τους δαίμονα.

Οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν μόλις ένα ημίχρονο κόντρα στην Ζαλγκίρις την οποία διέσυραν με 83-68 και πλέον έχουν ρεκόρ 3-1 στην διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καθόλου καλός στο πρώτο ημίχρονο -κυρίως ως τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου- όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με +14 (14-31) στο 14', αλλά με την ώθηση του κόσμου της ομάδας έκανε την ανατροπή και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.

Τραγικά λάθη και από την διαιτησία στο πρώτο ημίχρονο που σφύριζε τα πάντα υπέρ των Λιθουανών, με αποκορύφωμα ο μη καταλογισμός φάουλ πάνω στον Λαρεντζάκη στο κέντρο του γηπέδου. Όπως και ο μη καταλογισμός τριών βολών σε προσπάθεια του Κώστα Σλούκα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Κώστας Σλούκας που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει και 6 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Παπανικολάου που σημείωσε 10 πόντους και έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ.

Οι ερυθρόλευκοι δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση έχοντας 0/4 2π., 2/6 3π. με την Ζαλγκίρις να το εκμεταλλεύεται με τρίποντο του Μιλάκνις και να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με +9 (6-15) στο 7'. Ο Μιλάκνις συνέχισε να σουτάρει και με 3/3 βολές του Καλνιέτις έφεραν την Ζαλγκίρις στο +13 (8-21) στο 8'. Με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με buzzer beater του Κάβανο. Τέλος πρώτης περιόδου 12-23 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι άστοχος με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την διαφορά στο +14 (17-31) στο 14' που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Η ενέργεια από τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ έδωσε μία ανάσα στους γηπεδούχους κάνοντας το +8 (23-31) στο 15' σε ένα διάστημα που η άμυνα των γηπεδούχων άρχισε να «σφίγγει». Ο Μιλάκνις όμως είχε τις απαντήσεις, οι αποφάσεις των διαιτητών είχαν εκνευρίσει τους ερυθρόλευκους κι έτσι οι Λιθουανοί πήραν «ανάσα» με ένα μικρό σερί για το +9 (30-39) 18'. Το ενθαρρυντικό τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου έφερε αιφνιδιασμούς, πόντους από επιθετικά ριμπάουντ και με ένα 6-0 σερί, ο Ολυμπιακός μπήκε για τα καλά μέσα στο παιχνίδι. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 36-39 υπέρ των Λιθουανών.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού. Με τους Ουόκαπ και Βεζένκοβ με τρίποντα να δίνουν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με +2 (45-43) στο 23'. Το παιχνίδι άρχισε να γέρνει όλο και πιο πολύ υπέρ των ερυθρόλευκων με τον Κώστα Παπανικολάου να διαμορφώνει το +8 (55-47) υπέρ του Ολυμπιακού στο 27' και το ΣΕΦ να έχει πάρει φωτιά. Τέλος τρίτης περιόδου 63-49 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός με επιθετικό πλουραλισμό διαμόρφωσε το +17 (73-56) στο 34' και κάπου εκεί η παράσταση έλαβε τέλος και απλά άπαντες περίμεναν το τελικό σκορ.

Τελικό σκορ 83-68 και επόμενη αναμέτρηση κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας την Κυριακή στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Ομπρκνέζεβιτς, Σέμες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 36-39, 63-49, 83-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίσ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/4 τρίποντα), Φαλ 4 (4 ριμπάουντ), Σλούκας 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν, Βεζένκοβ 12 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 7 (1/1 τρίποντο)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 9, Λεκαβίτσιους, Νίμπο 12 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουντιέι 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλνιέτις 6(1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλάκνις 14 (4/5 τρίποντα), Κάβανο 8, Γκιφάι, Ουλανόβας

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/38 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 7/14 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 16/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλο