Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2021

Πλήρωσε το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο! ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός 88-82 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός πήγε να κάνει την ανατροπή σε ένα ακόμη παιχνίδι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, γυρίζοντας μία διαφορά από +17 (66-49), σε +3 (66-63), αλλά οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Κλάιμπερν έφτασαν στην νίκη με 88-82.

Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν ρεκόρ 3-2 στην Euroleague και πλέον ακολουθούν τρεις αναμετρήσεις εντός έδρας με Άλμπα Βερολίνου, Φενέρ και Μονακό.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Τάιλερ Ντόρσει που έκανε το κορυφαίο του παιχνίδι με την φανέλα του Ολυμπιακού. Ο Ελληνοαμερικάνος γκαρντ σημείωσε 32 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λιβιό Ζαν Σαρλ που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 6 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με +10 (2-12) στο 4' με δύο τρίποντα του Ντόρσει. Ο Ιτούδης κάλεσε σε τάιμ άουτ, αλλά οι ερυθρόλευκοι είχαν ακόμη ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τον Παπανικολάου με τρίποντο να κάνει το +12 (6-18) στο 6'. Κάποια λάθη από αφέλεια των παικτών του Μπαρτζώκα πρόσφεραν την ευκαιρία σε Σβεντ και Λούντμπεργκ να μειώσουν στους +6 (12-18) στο 8'. Με τους Ντόρσει και Γουόκαπ να ανεβάσουν και πάλι την διαφορά πάνω από τους δέκα (12-23). Όμως η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού και έκανε ένα επιμέρους 8-2 υπέρ της. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 20-25 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε ένα μεγάλο ροτέισον στην πεντάδα του Ολυμπιακού, το οποίο όπως φάνηκε ήταν καθοριστικό για την συνέχεια του παιχνιδιού. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν επανωτά λάθη στην άμυνα, ήταν τραγικοί στην επίθεση με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να τρέξει ένα σερί 8-0 μετά και από τρίποντο του Χάκετ να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με +3 (28-25) 14'. Με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει μετά από τέσσερα λεπτά για τους ερυθρόλευκους. Ο Σβεντ με ασίστ (τρίποντο Χάκετ) και εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 μετέτρεψε το σκορ το +4 (31-27) στο 15'. Το πλάνο να βρεθεί η μπάλα κοντά στο καλάθι της ΤΣΣΚΑ λειτούργησε με τον Πρίντεζη να ισοφαρίζει προσωρινά σε 31-31. Ο Κλάιμπερν δεν είχε αντίπαλο στην επίθεση και με δικό του γκολ-φάουλ οι Μοσχοβίτες πήγαν στους +7 (40-33) στο 18'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 48-38 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στην τρίτη περίοδο οι Ρώσοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τον Κλάιμπερν να είναι εντυπωσιακός και να δίνει προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με +14 (56-42) στο 23'. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε κάποιες αλλαγές στην αναμέτρηση βάζοντας στον αγώνα τους Βεζένκοβ, Ζαν Σαρλ και Φαλ. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με πέντε προσωπικούς πόντους Κουρμπάνοφ έφτασε την διαφορά στο μέγιστο της τιμής (66-49) στο 28'. Αλλά οι ερυθρόλευκοι με κορυφαίους του Ντόρσει και Ζαν Σαρλ έκαναν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 0-10 και έβαλαν τον Ολυμπιακό ξανά στην αναμέτρηση. Τέλος τρίτης περιόδου 66-59 υπέρ της ρωσικής ομάδας.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός με τον Ντόρσει που έκανε πράγματα και θαύματα μείωσε ακόμα και στους +3 (66-63) στο 32', βάζοντας προσωρινά φωτιά στο παιχνίδι. Εκεί όμως η ΤΣΣΚΑ πάτησε το γκάζι και με ένα επί μέρους 12-3 εκτόξευσε τη διαφορά στους +12 (78-66) στο 34' και παρά την προσπάθεια των Ντόρσει και Ζαν Σαρλ που έριξαν την διαφορά στους +4 (86-82) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δεν ήταν αρκετά για να δώσουν την νίκη στον Ολυμπιακό.

Τελικό σκορ 88-82 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στον Ηρακλή εκτός έδρας την Κυριακή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ, Χάκετ 4 (1), Φόγκτμαν 3 (1), Κλάιμπερν 29 (6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαρίντ, Κουρμπάνοφ 10 (2), Σβεντ 10 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 32 (4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 2, Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 6 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 20/36 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/17 βολές, 23 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/28 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 15/19 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη