Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021

Συνέρχεται ο Ολυμπιακός που πέρασε από το Βερολίνο! Άλμπα Βερολίνου-Ολυμπιακός 80-84 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός μετά τις συνεχόμενες ήττες, αρχίζει και συνέρχεται και δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν νικηφόρα από το Βερολίνο, όπου επικράτησαν της Άλμπα με 80-84 και έφτασαν τις τρεις σερί νίκες.

Ο Ολυμπιακός παραμένει στην 12η θέση της βαθμολογίας, έχοντας ρεκόρ 14-16 και μπορεί ελπίδες για οκτάδα να μην υπάρχουν, αλλά οι παίχτες του Γιώργου Μπαρτζώκα οφείλουν να συνεχίσουν με όσες περισσότερες νίκες γίνεται μέχρι το τέλος.

Η Άλμπα ήταν καλύτερη του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, με τους παίχτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να ανεβάσουν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τέταρτο και τελευταία δεκάλεπτο και έτσι να φτάνουν στην νίκη.

Μακράν κορυφαίος του αγώνα και του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ πέτυχε ρεκόρ καριέρας σημειώνοντας 31 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ. Μάλιστα ο Βεζένκοβ πέτυχε ρεκόρ καριέρας και στην αξιολόγηση όπου είχε 41 ranking. 20 πόντοι και 26 ranking ήταν οι προηγούμενες κορυφαίες επιδόσεις του. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Κώστα Σλούκα που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 6 ασίστ.  Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Οκτάβιους Έλις που σημείωσε 9 πόντους, μαζεύοντας 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Βεζένκοβ, Έλις ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε με +5 (4-9) στο 4' με κορυφαίο τον Έλις. Όμως ο ρυθμός του Ολυμπιακού έπεσε στην συνέχεια και επιπλέον δεν εκμεταλλεύθηκε τα πέντε λάθη της Άλμπα στο πρώτο πεντάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με +5 (18-13) στο 9', ενώ ήταν άστοχος έξω από τα 6.75μ. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 18-16 υπέρ της Άλμπα.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο δυνατά και με δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 προηγήθηκαν με +7 (29-22) στο 14'. Με τρίποντο και ασίστ του αρχηγού του Ολυμπιακού το προβάδισμα άλλαξε υπέρ των ερυθρόλευκων για το +1 (31-32) στο 17'. Ο Σίβα όμως εκμεταλλεύτηκε τις χαμένες βολές των φιλοξενούμενων και έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 42-37 υπέρ των Γερμανών.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ και με ένα σερί 0-7 πήρε προβάδισμα με +2 (42-44), ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ ήταν αποτελεσματικοί από την περιφέρεια, το ματς πήγε σε υψηλό τέμπο που θεωρητικά βόλευε την Άλμπα,όμως το σκορ δεν ξέφυγε, με τους ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ να είναι καλύτεροι του Ολυμπιακού εκείνο το χρονικό σημείο και να έχουν τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι. Τέλος τρίτης περιόδου 62-62 για τις δύο ομάδες.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στον αγώνα (67-77) στο 35'. Οι χαμένες βολές και τα λάθη έδωσαν μία τελευταία ευκαιρία στην Άλμπα η οποία μείωσε στο +1 (78-79), αλλά 15'' πριν τη λήξη το τρίποντο του Βεζένκοβ χάρισε την νίκη για την ομάδα του.

Τελικό σκορ 80-84 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στην Φενέρ στο ΣΕΦ την άλλη Παρασκευή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Περάντι, Αμπρόσοφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Γκιφάι 8 (4/4 δίποντα), Ντέλοου 5 (1), Έρικσον 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντε 3, Φοντέκιο 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τίμαν 9 (1), Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάμερς 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 7 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 14 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 31 (4/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 5 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός, Έλις 9 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 20/32 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 13/15 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/32 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 8/16 βολές, 40 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 15 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη