Σάββατο 13 Μαρτίου 2021

Νέα νίκη για τον Ολυμπιακό! Ολυμπιακός-Ζενίτ 75-61 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στην Euroleague, καθώς επικράτησε της Ζενίτ με 75-61, έχοντας σε μεγάλη βραδιά, τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στην 12η θέση της βαθμολογία της Euroleague, έχοντας ρεκόρ 13-16.

Οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν καθόλου καλοί στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν πίσω με +17 (22-39) στο 17', όμως ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα, περιόρισαν την ομάδα του Πασκουάλ στους 20 πόντους σε ένα ημίχρονο και έφτασαν δίκαια στην νίκη.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ σημείωσε 13 πόντους, μαζεύοντας 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, ο Kill Bill σημείωσε 16 πόντους, μαζεύοντας 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση σε έναν ακόμη αγώνα για τον Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 13 πόντους, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ και Κουφό που ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα, αλλά δέχθηκε δύο τρίποντα από τους Πονίτκα - Πάνγκος και ένα γκολ-φάουλ από τον Γκουντάιτις για το +2 (7-9) στο 4'. Οι Ρώσοι έκαναν έναν 2-11 και μετά από διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων που οδήγησαν σε διαδοχικά καρφώματα των φιλοξενούμενων από τον Πονίτκα η διαφορά πήγε στο +8 (9-17) στο 6' με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ, η κατάσταση όμως δεν άλλαξε, ο Πάνγκος που ξεκίνησε εντυπωσιακά έχοντας 4/4 τρίποντα έκανε το +14 (9-23) στο 8'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 15-28 υπέρ της Ζενίτ.

Στην δεύτερη περίοδο η Ζενίτ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και σούταρε με απίστευτα ποσοστά πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων (9/15) την ώρα που οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν εκτός τόπου και χρόνου και η διαφορά είχε ξεφύγει για τα καλά (22-39) στο 17'. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα χάρη στην αμυντική προσπάθεια κυρίως των Λαρεντζάκη, Ζαν Σαρλ και Βεζένκοφ κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους +9 (30-39) στο 19'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 30-41 υπέρ της ρωσικής ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο η Ζενίτ μπήκε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Πόιθρες προηγήθηκε με +16 (30-46) στο 22'. Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά οι ερυθρόλευκοι ξύπνησαν και με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοβ και Ζαν-Σαρλ μείωσαν στους +5 (45-50 και 47-52) και έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι. Ο Βεζένκοβ έβαλε και τρίτο τρίποντο για το +2 (50-52) στο 29', με τη Ζενίτ να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση στην επίθεση. Τέλος τρίτης περιόδου 54-56 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο Σπανούλης και ΜακΚίσικ έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με +2 (58-56) στο 32' και λίγο αργότερα ο Kill-Bill πέτυχε το δεύτερο τρίποντό του για το +4 (63-59) και στη συνέχεια κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Πονίτκα, με τον Πρίντεζη με δύο βολές να κάνει το +6 (65-59). Ο Σπανούλης έβαλε και νέο σουτ για το +9 (70-61), ο Λαρεντζάκης έδωσε προβάδισμα με +11 στους Πειραιώτες (72-61) και κάπου εκεί κρίθηκε και οριστικά η αναμέτρηση.

Τελικό σκορ 75-61 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στην Άλμπα στο Βερολίνο την ερχόμενη Πέμπτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Ρότσα, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίπντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 34 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 12/26 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 4/6 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ