Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020

Σαν σήμερα η μεγαλύτερη νίκη του Θρύλου κόντρα στο ΠΑΟ με 68-110!

Σαν σήμερα στις 1/6/1977 ο Ολυμπιακός συντρίβει τον Παναθηναϊκό με 68-110 και πετυχαίνει την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία των δύο ομάδων.
Ο αγώνας ήταν για την δ' φάση (σ.σ. των «32») του κυπέλλου Ελλάδας, στο Παναθηναϊκό στάδιο και οι ερυθρόλευκοι συντρίβουν με διαφορά +42 τον αιώνιο αντίπαλο, μιας νίκη που όπως είπε ο τότε αρχηγός της ομάδας Στηβ Γιατζόγλου «Θα το θυμούνται για 50 χρόνια».
Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός σε όλο το παιχνίδι και με ηγέτη τον Ελληνοαμερικανό πλέι μέικερ Πολ Μελίνη που σημείωσε 24 πόντους και τον επίσης κορυφαίο Καστρινάκη που σημείωσε 22 πόντους, έφτασε σε αυτόν τον θρίαμβο. Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από τα μισά της πρώτης περιόδου και με όπλο του και την κλειστή άμυνα έφτασε στην νίκη. Με τη διαφορά στο +28 (54-26) στην ανάπαυλα, το β' ημίχρονο ήταν απλά μια τυπική διαδικασία. Στο 23' έφτασε το +30 (61-31), στο 25' στο +36 (69-33) και πέντε λεπτά πριν από τη λήξη η διαφορά αυξήθηκε στους 30 πόντους (92-53) για να φτάσει στο τελικό 110-68.
Μια νίκη που όσα χρόνια και να περάσουν δεν ξεχνιέται. Για την ιστορία ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το κύπελλο αφού νίκησε κατά σειρά τον Εσπερο Καλλιθέας (131-66), τον Άρη (48-46), τον Ηρακλή (95-65) και στον τελικό τον Πανιώνιο με 103-88.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 110-68

Ημίχρονο: 54-26

Διαιτητές: Κώστας Ρήγας-Νίκος Κουμπούρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουρούζης): Καστρινάκης 22, Διάκουλας 18, Γιατζόγλου 15, Μελίνι 24, Μπαρλάς 11, Σισμανίδης 6, Ράμμος 10, Γκαρώνης 2, Κοκορόγιαννης 2, Σπανός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αναστασάτος): Κόντος Α. 21, Παπάζογλου 6, Κέφαλος 2, Ιωάννου 6, Παπαντωνίου 2, Κοκκολάκης 17, Μπατής 8, Πετρακάκης, Κόντος Στ. 4, Κορωναίος 2