Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Θρύλο! Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 71-73 (μπάσκετ αντρών, φιλικό)

Ήττα στο «νήμα» από τον Ερυθρό Αστέρα…
Ήττα για τον Ολυμπιακό στις λεπτομέρειες από τον Ερυθρό Αστέρα με 71-73. Οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν δεύτερη ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα σε φιλικές αναμετρήσεις, να θυμίσουμε είχαν ηττήθει την Τρίτη με 77-82 από την σερβική ομάδα. Παρόλα αυτά οι Πειραιώτες έδειξαν σημάδια βελτίωσης και με εξαίρεση το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανώτεροι του Ερυθρού Αστέρα.
Ο Ολυμπιακός είχε και πάλι απουσίες στο παιχνίδι καθώς απουσίασαν οι Μιλουτίνοφ, Βεζένκοβ, Μπόλντγουιν και Ποκουσέφκσι και σίγουρα με την προσθήκη αυτών των παιχτών η ομάδα θα δείξει πολύ καλύτερα σημάδια στην συνέχεια.
Στο παιχνίδι-γιορτή τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα ο προπονητής του Ερυθρού Αστέρα ο Μίλαν Τόμιτς. Ένας άνθρωπος που έχει γράψει με χρυσά γράμματα την δική του σελίδα στην ιστορία του Ολυμπιακού, τόσο σαν παίχτης, αλλά και υπηρετώντας τον σύλλογο από διάφορα άλλα πόστα.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Πολ που σημείωσε 12 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σπανούλης με 10 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Χαπ που σημείωσε 9 πόντους και έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει στην ομάδα.
Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος του Ερυθρού Αστέρα στην περισσότερη ώρα του παιχνιδιού, έφτασε μάλιστα να προηγηθεί με +10 (44-34) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Όμως στην τελευταία περίοδο η ομάδα χαλάρωσε, αποτέλεσμα και της κούρασης, οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο και 35'' πριν το τέλος ο Ερυθρός Αστέρας πήρε προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο και βολή του Μπάρον. Στην συνέχεια ο Πολ ισοφάρισε με καλάθι σε 71-71, παίρνοντας και το φάουλ άλλα έχασε την βολή. Με τους Σέρβους εν τέλει να παίρνουν την νίκη με 71-73 με καλάθι του Γκιστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-30, 55-45, 71-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πάντερ 7(1), Πολ 12(2), Κόνιαρης, Σπανούλης 10(2), Τσέρι 6(1), Τσάπμαν 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 6 (6 ριμπ.), Κουζμίνσκας 7, Ρούμπιτ 6 (5 ριμπ.), Χαπ 9 (5 ριμπ.).
Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Μπράουν 10, Τσόβιτς 3(1), Μπράουν Λ. 9(1), Νταβίντοβατς 2, Μπάρον 13(2), Ντόμπριτς 2, Γκιστ 8, Τζένκινς 15(1), Σίμανιτς, Γιοβάνοβιτς 2, Ότζο 9.