Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2019

Νίκησε και πέρασε στον τελικό του τουρνουά! Ούνιξ Καζάν-Ολυμπιακός 66-70 (μπάσκετ αντρών,φιλικό)

Ο Μιλουτίνοφ «μίλησε» τελευταίος! (vid)
Παρότι δυσκολεύτηκε προς το τέλος του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ούνιξ Καζάν με 66-70 και προκρίθηκε στον τελικό του «Γκομέλσκι Καπ», όπου και αύριο θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μὀσχας στις 8.00 το απόγευμα.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Γιώργος Πρίντεζης που σημείωσε 18 πόντους, έχοντας μαζἐψει και 7 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Πάντερ που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει και 1 ριμπάουντ. Ενώ ο Μιλουτίνοφ ήταν καθοριστικός για την εξέλιξη του αγώνα με το γκολ-φάουλ που σημείωσε στα τελευταία δεύτερα του παιχνιδιού. Παράλληλα σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει και 13 ριμπάουντ.
Εκτός αποστολής για ένα ακόμη παιχνίδι ο Μπόλντγουιν καθώς έχει οστικό οίδημα στο 2ο και το 3ο μετατάρσιο.
Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ αρχικά με +6 (10-4) και ύστερα με +7 (17-10) ύστερα από τρίποντο του Καϊμακόγλου. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος τον Πάντερ ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 3-9 και μείωσε στο πόντο (20-19) και λίγο αργότερα οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Σπανούλη με +2 (20-22).
Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι στην δεύτερη περίοδο και με κορυφαίο σε εκείνο το χρονικό σημείο τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, το ημιχρόνο τελείωσε με προβάδισμα των ερυθρόλευκων με 36-37.
Στην τρίτη περίοδο η Ούνιξ πήρε προβάδισμα στο σκορ με 45-44 με ένα επιμέρους 7-2, αλλά ο Ολυμπιακός ξαναβρήκε τα πατήματα του και με τον Πολ κομβικό σε εκείνο το σημείο πήρε προβάδισμα στο σκορ με +5 (47-52). Τέλος τρίτης περιόδου με προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους με 48-56.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά στο +13 (48-61) με τον Πρίντεζη να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Όμως στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι έπαθαν ένα μπλακ άουτ, οι Ρώσοι έκαναν ένα σερί 7-0 (61-65) 3' πριν το τέλος και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Ύστερα από αντιαθλητικό που υπέπεσε ο Κουζμίνσκας και μετά από τρεις βολές του Μακόλουμ η διαφορά έπεσε στο πόντο (66-67) 33'' πριν το τέλος του αγώνα. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μιλουτίνοφ, ο οποίος πήρε αρχικά το επιθετικό ριμπάουντ και στην συνέχεια με γκολ-φάουλ χάρισε στην νίκη στον Ολυμπιακό με 66-70.

Τα Δεκάλεπτα: 17-12, 19-25, 12-19, 18-14.
Ούνιξ Καζάν (Πρίφτης): Μόργκαν 8, ΜακΚόλουμ 11, Τάιους 10, Κλιμένκο 4, Ουζίνσκι 2, Σμίθ 17(3), Μάντζαρης 3, Πάλσον 2, Κολένσικοφ, Καϊμακόγλου 9.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 14(2), Πολ 3(1), Κόνιαρης, Σπανούλης 8(2), Τσέρι, Μιλουτίνοφ 10(13 ριμπ.), Πρίντεζης 18 (7ριμπ.), Παπανικολάου 7(5 ριμπ.), Κουσμίνσκας 4, Ρούμπιτ 6 (3 ριμπ.), Χαπ.