Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2018

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός!Μπάγερν Μονάχου-Ολυμπιακός 62-72 (μπάσκετ αντρών,Euroleague)

Μετά από τρεις σερί ήττες ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες,καθώς επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας με 62-72. Αυτή ήταν η 4η νίκη των Πειραιώτων στην διοργάνωση μετά από οκτώ αγωνιστικές. Εξαιρετική η ερυθρόλευκη άμυνα που ήταν καταλυτική για την έκβαση του αγώνα. Δυναμικό παρών από τον κόσμο των Πειραιωτών που βρέθηκε σε ένα ακόμη εκτός αγώνα της ομάδας.
Κορυφαίος για ένα ακόμη παιχνίδι ο ΛεΝτέι που δείχνει ότι ανεβάζει στροφές στα τελευταία παιχνίδια. Ο Αμερικάνος σέντερ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και με 12 ριμπάουντ.  Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Στρέλνιεκς με 10 πόντους,τους οποίους σημείωσε όλους στην τέταρτη περίοδο,ενώ παράλληλα είχε δύο ασίστ και μάζεψε δύο ριμπάουντ. Αρκετά καλός και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 11 πόντους,με 2 ασίστ και έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ. Ενώ από 10 πόντους είχαν και οι Τίμα και Πρίντεζης.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με πεντάδα τους τους Γκος, Παπανικολάου, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-10 και στην συνέχεια 6-12 με καλάθι του ΛεΝτέι. Οι Βαυαροί όμως βρήκαν αντίδραση στο πρόσωπο του Ντέρικ Ουίλιαμς,κάνοντας ένα σερί 9-0. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 15-15 ύστερα από τρίποντο του Σπανούλη.
Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν από ένα τρίποντο οι κάθε μία με τους ΛεΝτέι και Κόπονεν. Λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με +2 (21-23) με καλάθι του ΛεΝτέι. Ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα ανάμεσα σε τρεις έδωσε εκ νέου το προβάδισμα, ενώ ο Τίμα με τρίποντο (3/11 ο Ολυμπιακός) έκανε το 27-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο ο Μπλατ επέμεινε στην πεντάδα με την οποία άρχισε το ματς, ο Πρίντεζης ήταν "ζεστός", ο Μιλουτίνοφ έβαλε το πρώτο τρίποντο της καριέρας του στην ευρωλίγκα για το 31-36, όμως η Μπάγερν απάντησε με ένα 8-2 για να περάσει ξανά μπροστά (39-38). Τέλος τρίτης περιόδου 43-45 με δύο βολές από τον Βεζένκοβ στο τέλος του χρόνου.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι. Προηγήθηκε με +5 (49-54) με τρίποντο του Στρέλνιεκς. Στην συνέχεια της περιόδου ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στην άμυνα και ιδιαίτερα εύστοχος στην επίθεση με αποτέλεσμα  η διαφορά να φτάσει στο +9 (53-62) στο 36' με τρίποντο του Σπανούλη. Στην επόμενη φάση η διαφορά έφτασε ακόμα και στους δέκα (53-65) με γκολ-φάουλ και κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας.
Τελικό σκορ 62-72 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ την προσεχή Πέμπτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Μόγκουλκοτς, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 15 (5/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Λο 6, Τζέντοβιτς 2 (1/7 σουτ), Μπαρτέλ 4, Γουίλιαμς 15 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 6 (3/9 δίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σπανούλης 9 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα 10 (2/6 τρίποντα), Μιλουτίνοφ 11 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 21/50 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 11/11 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη