Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018

Διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα!Ολυμπιακός-Πορφύρας 3-0 (βόλεϊ γυναικών,πρωτάθλημα)

H ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 σετ (25-23, 25-19, 25-21) του Πορφύρα στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκες» ντούμπλαραν τις νίκες τους στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό με τη Ντίεκιρχ που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (15/11) στο Λουξεμβούργο με στόχο να σφραγίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.
«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο με τις φιλοξενούμενες ωστόσο να προβάλουν αντιστάσεις στη διάρκεια του και να ακολουθούν στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν γρήγορα με 5-2 και διατήρησαν προβάδισμα μέχρι το φινάλε με τον Πορφύρα να πλησιάζει μετά το 24-20, που διαμορφώθηκε από πλασέ της Χριστοδούλου, σε 24-23. Η αρχηγός του Θρύλου έπαιξε πρώτο χρόνο με την Κατερίνα Γιώτα η οποία πέτυχε το 25-23 για το 1-0 υπέρ των «ερυθρολεύκων».
Έκανε το 2-0!
Στο ξεκίνημα του 2ου σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-3 και 2-5 αλλά στη συνέχεια αντέδρασαν και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 7-6. Από κει και πέρα αύξησαν το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 16-10, στο 21-16 και στο 25-19 με το οποίο έκαναν το 2-0. Η Λάουρα Έμοντς οδηγούσε στο σκοράρισμα στο διάστημα αυτό με 9 πόντους που προήλθαν από 7/18 επιθέσεις και 2 δυο άσσους και ακολουθούσαν οι Σάσκια Χίπε και η Κατερίνα Γιώτα που αμφότερες είχαν σημειώσει από 8 πόντους.
Έφτασε στην τελική επικράτηση
Ίδια εικόνα παρουσίασε ο Ολυμπιακός και στη έναρξη του 3ου σετ, δίνοντας την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να οδηγούν στο σκορ. Ωστόσο από τη στιγμή που ισοφάρισαν οι «ερυθρόλευκες» σε 14-14 και απέκτησαν το πρώτο τους προβάδισμα με 15-14 δεν ξανακοίταξαν πίσω. Με ένα σερί έφτασαν στο 18-14 και παρότι μείωσαν οι φιλοξενούμενες σε 20-18, με άσσο της Έμοντς πήγαν στο ματς μπολ (24-20) και πήραν τη νίκη με πλασέ της Χριστοδούλου η οποία σημείωσε το 25-21 για την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 3-0 σε 1.10, 25-23 (24’), 25-19 (24’), 25-21 (22’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Μέιφιλντ 10 (6/11 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 1 (1 μπλοκ.), Χριστοδούλου 5 (5/6 επ.), Χίπε 12 (11/26επ., 1 μπλοκ), Έμοντς 12 (9/22 επ., 3 άσσοι), Κοκκινάκη –λ (27%υπ.-27%αρ.)/ Νομικού 1 (1 μπλοκ), Μιλεντίγεβιτς –λ (21%υπ.-7%αρ.), Ζακχαίου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ)

Πορφύρας (Β. Πανδής): Κωνσταντέλου 3 (3/11 επ.), Θαλλασινού 5 (1 άσσος, 2/7 επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Σιδεράτου 6 (2 άσσοι, 3/11 επ., 1 μπλοκ), Άντερσον 7 (3 άσσοι, 4/9επ.), Φωτεινού 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (1 άσσος, 10/30 επ., 4 μπλοκ, 43%υπ.-36%αρ.), Σαμπάτη -λ (31%υπ.-21%αρ.), Γκούρα, Ευθυμιάδη, Ποντικάκη, Νικολάκη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η Κατερίνα Γιώτα μετά το ματς δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Προερχόμασταν από την πρεμιέρα στην Ευρώπη και πετύχαμε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Αφήνουμε πίσω μας το σημερινό ματς γιατί μας περιμένει ο επαναληπτικός στο Λουξεμβούργο όπου θέλουμε να σφραγίσουμε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Challenge Cup.  Παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα θα αποκτάει ακόμα καλύτερο ρυθμό και θα φτάσει στο επίπεδο που θέλουμε».

Πηγή:osfp.gr