Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018

Άνευρος και άστοχος ο Ολυμπιακός,αλλά και σφαγιαστική διαιτησία!Νέα ήττα από τον ΠΑΟ!ΠΑΟ-Ολυμπιακός 79-70 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Πού είναι η ψυχή;
Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα,καθώς ηττήθηκε από τον ΠΑΟ με 79-70. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος,άνευρος,αλλά και η διαιτητική τριάδα έβαλε το χεράκι της,ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και αυτό είχε αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να γνωρίσει την δεύτερη συνεχόμενη ήττα από τον Παναθηναϊκό.
Αναμένεται άμεση ενίσχυση του ρόστερ και όλα δείχνουν ότι ο Ολυμπιακός θα ενισχυθεί στα γκαρντ. Από τους παίχτες τους Ολυμπιακού ξεχώρισε ο ΛεΝτέι που σημείωσε 20 πόντους,έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ. Από εκεί και έπειτα 10 πόντους είχε ο Τίμα,έχοντας μαζέψει και 9 ριμπάουντ. Ενώ 10 πόντους είχε και ο Πρίντεζης,έχοντας μαζέψει και 9 ριμπάουντ,αλλά ήταν τραγικός από το σημείο των βολών καθώς είχε μόλις (3/10). Σε κακή ημέρα βρέθηκαν οι Μάντζαρης και Παπανικολάου και ειδικά με τον Μάντζαρη έχει παρατραβήξει το αστείο,γιατί σε όλα τα σημαντικά παιχνίδια της ομάδας είναι ανύπαρκτος.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η διαιτητική αλητεία χρέωσε με τρία ανύπαρκτα φάουλ τους Σπανούλη, Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου,με το σκορ είναι 6-5 υπέρ του Παναθηναϊκού. Ήρθε το τρίποντο του Σπανούλη για το 6-8, αλλά στη συνέχεια ο Λεντέι αμέσως πόσταρε τον Καλάθη για το 12-10, σπάζοντας το 6-0 σερί των γηπεδούχων. Τέλος πρώτης περιόδου 15-14 υπέρ των πρασίνων με αιφνιδιασμό των πρασίνων,ύστερα από λάθος του Μάντζαρη.
Δεύτερη περίοδος και οι καραγκιόζηδες με τα γκρι χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Μιλουτίνοφ,χωρίς να έχει κάνει κάτι το ιδιαίτερο. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με +3 (19-16) με καλάθι του Γκιστ,ενώ με πέντε προσωπικούς πόντους του ΛεΝτέι οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 20-21. Μάλιστα οι Πειραιώτες ανέβασαν την διαφορά ακόμα και στο +6 (20-26) με τρίποντο και φόλοου του Τίμα. Οι διαιτητές όμως έδωσαν νέα τεχνική ποινή στον Μπλατ,την ίδια στιγμή που έκαναν τα στραβά μάτια στον Αντετοκούνμπο που διαμαρτυρήθηκε έντονα δύο φορές στους διαιτητές και ο ΠΑΟ εκμεταλλευόμενος αυτήν την κατάσταση προηγήθηκε με +5 (32-27),ύστερα από κάρφωμα του Βουγιούκα. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 32-29 υπέρ του ΠΑΟ.
Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και από την μία στιγμή στην άλλη,έκανε ένα επιμέρους 10-0 για το +10 (44-34). Όμως οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και μέσω του ΛεΝτέι που με γκολ-φάουλ και με τρίποντο μείωσαν στους +4 (46-42). Έκανε εμφάνιση και ο Σπανούλης με ντράιβ και τρίποντο, για να «απαντήσει» στο πρώτο καλάθι του Καλάθη (51-47), ενώ λίγο αργότερα ο Τίμα μείωσε στο καλάθι 51-49. Τέλος τρίτης περιόδου 55-51 για τον Παναθηναϊκό.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο,ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στην άμυνα και οι παίχτες του Παναθηναϊκού εκμεταλλευόμενοι τους ανοικτούς διαδρόμους αύξησαν την διαφορά ως και στους +7 (66-59). Η διαφορά με τρίποντο του Τόμας αυξήθηκε και σε διψήφια νούμερα 76-65 και κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας.
Τελικό σκορ 79-70 και πλέον ακολουθεί η διαβολοεβδομάδα στην ευρωλίγκα. Επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Μπάγερν στο Μόναχο την Τρίτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Κορομηλάς, Πουρσανίδης Γ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Λάσμε 4, Τόμας 10 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Λάνγκφορντ 11 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9 (5 ριμπάουντ), Παππάς 24 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 20:13), Βουγιούκας 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 11 (4/7 δίποντα, 3/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 33:54), Σπανούλης 9 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ σε 24:37), Μιλουτίνοφ 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Βεζένκοβ, Μπόγρης 2, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 2, Τίμα 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 20 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/42 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 10/22 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 4 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 16/27 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη