Σάββατο 5 Μαΐου 2018

Επικράτησε άνετα και ωραία!Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 96-77 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός παρά τις πολλές απουσίες του στο σημερινό παιχνίδι,επικράτησε του ΠΑΟΚ με 96-77 και πέτυχε την 20η νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε δίχως τους Τιλί,Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ,ενώ κατά την διάρκεια του αγώνα χτύπησε και ο Μπόγρης,ο τραυματισμός του οποίου όμως δεν ήταν ιδιαίτερα σοβαρός καθότι αγωνίστηκε και στην συνέχεια του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι είναι στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος,έχοντας ρεκόρ 20-4.
MVP του αγώνα ο Ιωάννης Παπαπέρου που σημείωσε 21 πόντους,έχοντας μαζέψει και 5 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κώστας Παπανικολάου που είχε 12 πόντους,5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Ρόμπερτς,Στρέλνιεκς από 13 και ο Ουίλτζερ από 10.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι,καθώς προηγήθηκε με 11-1 στο 2'. Η επιθετική πολυφωνία των ερυθρόλευκων και τα καλάθια του Ρόμπερτς ανέβασαν κι άλλο την απόσταση (22-7), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε την απάντηση. Οι Θεσσαλονικείς με ένα σερί 0-13 έριξαν την διαφορά στο καλάθι 22-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και αύξησε την διαφορά πάλι σε διψήφια νούμερα. Οι Μάντζαρης-Παπανικολάου βρήκαν μακρινά σουτ, η διαφορά εκτοξεύτηκε (45-27) στο 15' και οι παίκτες του ΠΑΟΚ έμοιαζαν να έχουν χάσει ξανά την αμυντική τους συγκέντρωση. Σκορ ημιχρόνου 53-37 υπέρ του Πειραιωτών.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με ένα σερί 0-9 μείωσε στους +7 (53-46). Μετά από 4 λεπτά ο Ουίλτζερ έσπασε το ρόδι με τρίποντο και φάουλ, ο Μακλίν στη συνέχεια με γκολ φάουλ κι αυτός (αντιαθλητικό μάλιστα) και ο Παπαπέτρου με τρίποντο έδωσαν αέρα και πάλι στον Ολυμπιακό με 66-50, με τον Σφαιρόπουλο να παίζει στη συνέχεια με τρία γκαρντ. Τέλος τρίτης περιόδου 73-55 για τον Ολυμπιακό.
Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα,με αποτέλεσμα ο Σφαιρόπουλος να κάνε ένα μίνι ροτέισον και να περάσει στο παρκέ και τους Τολιόπουλο,Αρσενόπουλο. Αντίθετα ο Παπαπέτρου συνέχισε να είναι εντυπωσιακός και σημείωσε 13 πόντους στην περίοδο αυτή.
Τελικό 96-77 και ο Ολυμπιακός την Τετάρτη 9/5 τον ΓΣΛ Φάρο,στην Λάρισα για την 25 αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ.-Παναγιώτου-Βαρδάλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6, Σπανούλης 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 7 λάθη), Παπανικολάου 12 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 13 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ουίλτζερ 10 (1), Μπράουν, Τολιόπουλος 2, Παπαπέτρου 21 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 13 (3), Μάντζαρης 7 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρη 4 .

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου):  Πέτεγουεϊ, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 7 (1), Γκος 13 , Χρυσικόπουλος 1, Κρουμπάλι 13 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 6 (1), Τσόχλας 9 (1), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 4, Τζόουνς 9.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 17/35 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 26/29 βολές, 25-11 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 20 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 17/36 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 16/24 βολές, 20-14 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.