Τετάρτη 16 Μαΐου 2018

ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΙ!Ντροπιαστική εμφάνιση,στο τσακ γλύτωσε το κάζο!Ολυμπιακός-Κύμη 78-75 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Απαράδεχτοι!Ντροπιαστική εμφάνιση των παιχτών του Ολυμπιακού κόντρα στην Κύμη για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ. Οι ερυθρόλευκοι γλύτωσαν στο τσακ το κάζο του αιώνα από την Κύμη,καθώς επικράτησαν με τα χίλια ζόρια με 78-75. Μάλιστα η ομάδα της Εύβοιας έχασε ευκαιρία στην τελευταία φάση του αγώνα να στείλει το παιχνίδι στην παράταση,αλλά το ελεύθερο σουτ του Μανωλόπουλου δεν βρήκε στόχο. Άγριο χώσιμο του Σφαιρόπουλου στους παίχτες του -και δικαίως-,αλλά οφείλει και ο ίδιος να κάνει αυτοκριτική.
MVP του αγώνα ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 18 πόντους, φώναξε "παρών" και στο φινάλε και αποτέλεσε την πιο σταθερή λύση της ομάδας του για ακόμα ένα παιχνίδι. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ουίλτζερ με 14 πόντους και από 10 είχε ο Παπανικολάου. Ανύπαρκτος σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Μπράουν.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι,καθώς προηγήθηκε με 10-0 στο 3',με τον πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 25-8 υπέρ των Πειραιωτών.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός ήταν το ίδιος καλός,καθώς προηγήθηκε με +25 (36-11) στο 26΄,αλλά μετά ακολούθησε η κατάρρευση. Η Κύμη είχε ένα σερί 2-13 με πρωταγωνιστή τον Σμιθ και έτσι η διαφορά έπεσε στους +13 41-28 στο τέλος του ημιχρόνου.
Τρίτη περίοδος και το βραχυκύκλωμα για τους Πειραιώτες συνεχίστηκε. Η Κύμη μείωσε αρχικά στους +9 41-32 στις αρχές της τρίτης περιόδου, ενώ όταν μπήκε στην εξίσωση ο ΜακΦάντεν κατάφερε να πλησιάσει ως το το -5 (50-45, 26'). Ο Παπανικολάου δέχθηκε τέταρτο φάουλ και έκατσε στο πάγκο δεχόμενος και τεχνική ποινή στο 24'. Ενώ λίγο πριν το τέλος της περιόδου ο Ολυμπιακός έκανε ένα μικρό σερί 5-0. Σκορ τρίτης περιόδου 59-51 υπέρ του Ολυμπιακού.
Τέταρτη και τελευταία περίοδο,είδαμε ένα ντέρμπι στην κυριολεξία. Όπου η Κύμη έφτασε ακόμα και στην ισοφάριση (72-72) στο 46,5'' πριν από το τέλος. Ενώ τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν συγκλονιστικά.  O Μάντζαρης στο 39.40 είχε 1/2 βολές (76-74), ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του ΜακΦάντεν να πάει στην γραμμή της... φιλανθρωπίας. Ο Αμερικανός είχε 1/2 βολές (76-75), η Κύμη πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να κλέψει την μπάλα και ο Σπανούλης στο 39.56 πήγε στην γραμμή των βολών έπειτα από το 5ο φάουλ του ΜακΦάντεν. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έμεινε ψύχραιμος για το 78-75. Οι φιλοξενούμενοι στον εναπομείναντα βρήκαν ελεύθερο τρίποντο με τον Μανωλόπουλο, το οποίο δεν βρήκε τον στόχο και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.
Τελικό σκορ 78-75 με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια αγχωτική νίκη κόντρα στην Κύμη και φαίνεται ότι η ομάδα έχει πολλά προβλήματα και φυσικά με τέτοια εικόνα όχι μόνο για πρωτάθλημα δεν πας,αλλά ούτε καν σε τελικούς. Ας ελπίσουμε να διορθωθούν όσο το δυνατό γρηγορότερα τα προβλήματα της ομάδας.
Επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα της Κύμης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς-Αναστόπουλος Αντ.-Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-8, 41-28, 59-51, 78-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 18 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 14 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 2 (6 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 7 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1/6 σουτ), Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 7 (2/9 σουτ).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/10 σουτ), Τζόουνς 7, ΜακΓκι 11 (4/12 δίποντα, 3/6 βολές, 14 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 21 (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ασίστ), Σμιθ 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1/4 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 4, Μπάρλος 2 (5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 15/37 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 27/38 βολές, 45 ριμπάουντ (31+14), 15 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 17/42 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 47 ριμπάουντ (33+14), 13 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.