Δευτέρα 14 Μαΐου 2018

Διέλυσε τον Προμηθέα και τώρα ετοιμάζεται για τα πλέι οφ! Ολυμπιακός-Προμηθέας 104-69 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός ήταν απλώς καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Προμηθέα και έφτασε στην νίκη με 104-69 για την τελευταία αγωνιστική της Basket League,ενώ το συνολικό ρεκόρ του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ήταν 22-4.
Οι δύο προπονητές των δύο ομάδων έδωσαν τόπο στα νιάτα,εκμεταλλευόμενοι και τις απουσίες των Γιώργου Πρίντεζη, Ιωάννη Παπαπέτρου, Νίκολα Μιλουτίνοφ, Δημήτρη Αγραβάνη και Κιμ Τιλί από από τον Ολυμπιακό και των Λάνγκστον Χολ, Χρήστου Σαλούστρου και Μίλαν Μιλόσεβιτς από τον Προμηθέα. Ενώ πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε ο Βασίλης Σπανούλης,καθώς ανέβηκε στην πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία του επαγγελματικού πρωταθλήματος.
MVP του αγώνα ο Ουίλτζερ,καθώς σημείωσε 23 πόντους,έχοντας μαζέψει και 5 ριμπάουντ. Εκπληκτικό παιχνίδι και από τον Γιώργο Μπόγρη -ίσως και το καλύτερο του,με την ερυθρόλευκη φανέλα-που σημείωσε 17 πόντους,ενώ είχε και 13 ριμπάουντ. Από εκεί και έπειτα τους ακολούθησε σε απόδοση ο Σπανούλης με 10 πόντους και 10 ασίστ,ενώ από δέκα πόντους είχε και ο ΜακΛίν. Μπόλικο χρόνο συμμετοχής πήραν τα πιτσιρίκια του Ολυμπιακού (Τολιόπουλος,Αρσενόπουλος,Τσουμάνης),με τον Τσουμάνη να είναι αρκετά καλός και να σημειώνει τους πρώτους του,στην αντρική ομάδα του Ολυμπιακού.
Στα του αγώνα ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο,καθώς η πατρινή ομάδα είχε το προβάδισμα στο σκορ,στο τέλος της πρώτης περιόδου με +6 (22-28). Ενώ στην δεύτερη περίοδο αύξησαν την διαφορά και στους +8 (26-34 στο 13' και 28-36 στο 14΄),αλλά όμως οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και έτσι έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο τέλος του ημιχρόνου με +1 48-47.
Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο,ήταν απλώς εκπληκτικός και με ένα σερί 20-1 ξέφυγε με 68-48,κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Τέλος τρίτης περιόδου 77-52.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος η οποία είχε αποκτήσει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα με τους δύο προπονητές να βάζουν πολλούς νεαρούς στην σύνθεση της ομάδας.
Τελικό σκορ 104-69 και επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό είναι η Κύμη για την πρώτη φάση των πλέι οφ. Ο αγώνας θα γίνει την Τετάρτη στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης-Τζαφλέρης-Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-28, 48-47,  77-52, 104-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 10 , Σπανούλης 10 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Στρέλνιεκς 9 (3), Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 23 (6/10 τρίποντα), Μπράουν 8 (2), Τολιόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 7 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 2, Τσουμάνης 7 (11), Αρσενόπουλος 3 (1), Μπόγρης 17 (13).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 10 (1), Φαγιέ 1, Έλις 6, Μαντζούκας 12 (2), Πράδερ 18 (2), Τουντζιαράκης , Σκούφη 2ς, Γκίκας 3 (1), Γερομιχαλός 7 (9 ριμπάουντ), Δημάκος 6, Καραΐσκος 2, Σωτηρίου 4.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 23/47 δίποντα, 16/37 τρίποντα, 10/16 βολές, 33-17 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 3 λάθη, 7 κλεψίματα,  3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 21/45 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 9/12 βολές, 29-10 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 6 τάπες.