Σάββατο 26 Μαΐου 2018

Σοβαρευτείτε εκεί στο μπάσκετ!Ολυμπιακός-Προμηθέας 89-88 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα-δύσκολα στο παιχνίδι του κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας και έκανε το 2-0 στις νίκες. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με +19 (49-30) στο 18',αλλά πλήρωσαν το κακό δεύτερο ημίχρονο,με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει υπέρ της πατρινής ομάδας +6 (76-62). Τελικό σκορ 89-88 με χρυσό τρίποντο του Παπανικολάου.
MVP του αγώνα ο Βασίλης Σπανούλης που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους  (3/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές) 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη και 3 κλεψίματα και για ακόμη μία φορά ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του. Τον ακολούθησαν σε απόδοση Πρίντεζης με 13 πόντους και ο Ρόμπερτς με 10 πόντους. Από πλευράς Προμηθέα ξεχώρισε ο Πράδερ με 22 πόντους.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, με τον Σπανούλη να «φτιάχνει» τον Μπόγρη, και τον Ρόμπερτς να εκτελεί από μακριά για το αρχικό 12-2 και 14-4. Κάποια λάθη και η δράση του Φαγιέ επέτρεψαν ένα 7-0 σερί του Προμηθέα για να μειώσει σε 14-11, ωστόσο τρίποντο του Ουίλτζερ από ασίστ Μπόγρη και καλάθι του Έλληνα σέντερ επανέφεραν στο +10 για το 21-11. Σπανούλης και Μπράουν με τρίποντα άνοιξαν τη διαφορά ενώ ο Ουίλτζερ στον αιφνιδιασμό έκανε το 29-11 για τον 6ο πόντο του Ολυμπιακού στο «ανοικτό γήπεδο». Τέλος δεκαλέπτου 31-17 υπέρ του Ολυμπιακού.
Στο 2ο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν καλές αλλαγές στην άμυνα (ιδίως οι Μακλίν και Πρίντεζης) ωστόσο στην επίθεση έγιναν περισσότερο βιαστικοί. Στρέλνιεκς και Μακλίν έκαναν το 37-22, ενώ ο Λετονός και ο Πρίντεζης το 43-25. Ο πάγκος του Προμηθέα δέχτηκε τεχνική ποινή γιατί ο Έλις σηκώθηκε και φώναζε και ο Πρίντεζης στη συνέχεια με 5 πόντους σερί έκανε το 49-30, για να μειώσει ο Λίποβι απευθείας με δύο τρίποντα σε 49-36. Τέλος πρώτου ημίχρονου 55-38.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 14 πόντους με τρίποντο του Ρόμπερτς,αλλά οι πατρινοί με ένα σερί 2-13 μείωσαν την διαφορά +9 (62-54). Πρίντεζης έκανε με καλάθι και βολές το 74-62 ωστόσο ο Χολ δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα (κακός ο Μάντζαρης) για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με 74-64 και τους πατρινούς να βάζουν 26 πόντους στην 3η περίοδο (19 ο Ολυμπιακός).
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν απλά άφαντος. Οι πατρινοί με ένα σερί 2-18 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 76-82. Ο Ολυμπιακός με μία βολή ΜακΛίν και ένα τρίποντο του Ρόμπερτς  πλησίασε στο -2 (80-82) και 2.45'' πριν από το τέλος ο Σπανούλης ισοφάρισε (82-82).Ο Φαγιέ, όμως, ήταν και πάλι εκεί για τον Προμηθέα (84-86), ενώ στη συνέχεια ο Σπανούλης αστόχησε. Ο Λίποβι αστόχησε σε τρίποντο και 57'' πριν από την λήξη ο Ουίλτζερ έκανε το 86-86, πήρε το φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή.13.5'' ο Παπανικιλάου σε σουτ τριών πόντων,γνωρίζοντας την αποθέωση του κόσμου.
Τελικό σκορ Ολυμπιακός-Προμηθέας 89-88 και πλέον αντιμετωπίζει και πάλι τον Προμηθέα στο τρίτο τελικό του πρωταθλήματος. Ο αγώνας θα γίνει την Τρίτη το απόγευμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Πηλοΐδης-Ψαριανός-Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 20 (3/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6
βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα σε 25'29''), Ρόμπερτς 10, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 9 (1), ΜακΛιν 5, Μπράουν 5 (1), Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς 7 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαγιέ 17 (4/8 δίποντα, 3/6
τρίποντα, 8 ριμπάουντ σε 40'00''), Σαλούστρος 11 (2), Πράδερ 22 (10/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Έλις 2, Λίποβι 12 (3), Τουντζιαράκης 7 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χολ 15 (1/5 τρίποντα)

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 22/38 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 12/19 βολές, 35 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 27/45 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 7/9 βολές, 41 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες.