Πέμπτη 3 Μαΐου 2018

Είχε τα ψυχικά αποθέματα στο τάι μπρέικ και έκανε το πρώτο βήμα!Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-2(βόλεϊ αντρών,πρωτάθλημα)

Έκανε το πρώτο βήμα για το πρωτάθλημα!

Το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να στεφθεί  πρωταθλητής, πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός που επικράτησε στο τάι μπρέικ (3-2 σετ) του ΠΑΟΚ στον 1ο τελικό των πλέι οφ που διεξήχθη στο Ρέντη. Οι Πειραιώτες απέκτησαν με αυτή τη νίκη το προβάδισμα στη σειρά των τελικών, η οποία μεταφέρονται την Κυριακή (6/5, 19:30) στην έδρα του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη ενώ ο 3ος τελικός είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Τετάρτη (9/5, 19:00) στο Ρέντη. Από κει και πέρα η σημερινή αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί πολύ καλή εκκίνηση αλλά και φινάλε αφού τόσο στο 1ο σετ όσο και στο τάι μπρέικ κυριάρχησε απόλυτα. Οι Θεσσαλονικείς  ισοφάρισαν δυο φορές στα σετ αλλά με την ώθηση του κόσμου και με σερί 6-0 στο τάι μπρέικ οι Πειραιώτες, έφτασαν στην πρώτη νίκη.
Δυναμική εκκίνηση!
Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με σαφή διάθεση να επιβάλει από την αρχή το ρυθμό του.  Κάτι που κατάφερε μετά το 5-4 όταν έτρεξε ένα 4-0 σερί φτάνοντας στο 9-4 με καρφί του Αλεξίεφ. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα το οποίο αύξησαν σταδιακά στην εξέλιξη του σετ και πήγαν με +7 (16-9) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από σερβίς άουτ του Γκιόν. Με δυο διαδοχικούς πόντους του Οϊβάνεν με μπλοκ και επίθεση διαμορφώθηκε το 18-9 για τον Θρύλο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα.  Η διαφορά έγινε διψήφια στη συνέχεια (23-13) με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 25-15 μετά από σερβίς άουτ του Ουτσίκοφ και να παίρνουν το προβάδισμα.
Ισοφάρισαν σε 1-1 οι φιλοξενούμενοι
Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε και έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να πάρει το προβάδισμα το οποίο διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του.  Οι Πειραιώτες δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια αντίδρασης και παρότι μείωσαν σε 17-21, το σετ κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 17-25, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 1-1.
Προηγήθηκε και πάλι!
Το πρώτο σετ ήταν το πιο ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός που βρέθηκε να χάνει με 10-11, με ένα 5-0 σερί το μετέτρεψε 15-11, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 15-15. Οι Πειραιώτες ωστόσο ήταν αυτοί που πήγαν μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ακολούθησε η ισοφάριση σε 16-16 αλλά από το 17-16 και μετά ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ξανά πίσω. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Αλεξίεφ διαμόρφωσε το 20-17 και με καρφί ο Οϊβάνεν το 21-17. Ακολούθησε ο πρώτος χρόνος του Πετρέα για το 22-18 με τον Ζουπάνη να διαμορφώνει στη συνέχεια το 25-22, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε εκ νέου με 2-1.
Νέα ισοφάριση…
Στο 4ο σετ η εικόνα άλλαξε και πάλι με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 17-20. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20, με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται εκ νέου με 22-22. Με δυο σερί πόντους από τους Αλεξίεφ και Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε ένα 3-0 σερί με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 22-25 και να ισοφαρίζει εκ νέου σε 2-2 τα σετ, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.
Κυριάρχησε απόλυτα στο τάι μπρέικ και έκανε το 1-0!
Με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο τάι μπρεικ με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 1-1. Ωστόσο χάρη σε ένα 3-0 σερί ο Αλεξίεφ διαμόρφωσε σε κόντρα μπάλα το 4-1 αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ άουτ.  Ακολούθησε το 5-2 με νέο καρφί του Αλεξίεφ και ο Οϊβάνεν με επίθεση «έγραψε» το 6-2. Η υπεροχή του Θρύλου συνεχίστηκε με νέο πόντο του Οϊβάνεν για το 7-2 και με μπλοκ του Μπέμε προήλθε το 8-2 στην αλλαγή τερέν.  Ο Ράουβερντινκ συνέχισε το σερί του Θρύλου ο οποίος από το 4-2 έφτασε στο 9-2 και ακολούθησε το μπλοκ του Ντρζίζγκα για το 10-2. To 6-0 σερί των Πειραιωτών σταμάτησε στο 10-3 αλλά η εικόνα δεν άλλαξε και με καρφί ο Οϊβάνεν έγραψε το 15-6 χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε την νίκη και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Τα σετ: 3-2 σε 2:06, 25-15 (23΄), 17-25 (27΄), 25-22 (32΄), 22-25 (30΄), 15-6 (14΄)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 18 (16/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμπε 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/2 επ., 1  μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (16/29 επ., 53% υπ. - 29% αρ.), Ράουβερντινκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 43% αρ.), Στεφάνου - λ (52% υπ. - 43% αρ.) / Χριστοφιδέλης (50% υπ. - 50% αρ.), Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Δαρίδης – λ.

ΠΑΟΚ (Ντανιέλε Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (14/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 18% αρ.), Ουτσίκοφ 23 (22/37 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Γκίον 9 (9/18 επ., 43% υπ. - 19% αρ.), Κωνσταντινίδης - λ (50% υπ. - 0% αρ.) / Τερζής, Σαφράνοβιτς 1 (1 μπλοκ, 33% υπ. - 33% αρ.), Παπαδημητρίου - λ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Το πιο σημαντικό είναι ότι ξεκινήσαμε νικηφόρα τη σειρά. Είναι σημαντικό επίσης, ότι σε πολλά σημεία αγώνα παίξαμε πολύ καλά. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε στο σερβίς αλλά ελέγξαμε τις κρίσιμες καταστάσεις. Είδαμε και σήμερα ότι δεν παίζουμε μόνο απέναντι στον ΠΑΟΚ αλλά και σε άλλους παράγοντες. Θα συνεχίσουμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι μας».

Ο Γιώργος Στεφάνου δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Αυτό που κρατάμε είναι το αποτέλεσμα. Στόχος είναι να πάρουμε το πρωτάθλημα με κάθε αποτέλεσμα, είτε είναι καθαρή νίκη είτε με 3-2, είτε εύκολα, είτε δύσκολα. Σήμερα κάναμε μια υπερπροσπάθεια γιατί σε κάποια σημεία είχαμε κενά και αυτό πρέπει να το λύσουμε το συντομότερο, για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις στη διάρκεια του παιχνιδιού. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε, μας βοήθησε και μας στήριξε. Τώρα πάμε για έναν ακόμα τελικό την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα απαρτίζεται από αθλητές υψηλού επιπέδου, έχουν μάθει να παίζουν τέτοια παιχνίδια, κρατάμε αυτό και τα θετικά στοιχεία του σημερινού παιχνιδιού, πάμε να διορθώσουμε τα αρνητικά και να παρουσιαστούμε καλύτερη την Κυριακή».

Πηγή: osfp.gr