Τετάρτη 30 Μαΐου 2018

Σήμερα έπαιξε σαν Ολυμπιακός και προκρίθηκε με σκούπα στους τελικούς!Προμηθέας-Ολυμπιακός 56-89 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Και τώρα, τα πάντα για το πρωτάθλημα!
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Προμηθέα στην Πάτρα και με εμφατικό τρόπο και με σκούπα πέρασε στους τελικούς. Ο Ολυμπιακός νίκησε στον τρίτο ημιτελικό τον Προμηθέα Πάτρας με 56-89 και προκρίθηκε στους τελικούς όπου την Κυριακή θα αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟ. Ο ΠΑΟ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 72-88 και πέρασε και αυτός με σκούπα στους τελικούς.
MVP του αγώνα ο  Γιάνις Στρέλνιεκς που έκανε ρεκόρ καριέρας με τον Ολυμπιακό,καθώς σημείωσε 22 πόντους,έχοντας 2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3/3 βολές και 1 ριμπαόυντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ουίλτζερ με 14 πόντους, ο οποίος μάζεψε και 9 ριμπάουντ και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει σε κρίσιμα παιχνίδια.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 2-7. Όμως κάποια στιγμιαία λάθη στην άμυνα έφεραν την ισοφάριση για την πατρινή ομάδα. Ο Ολυμπιακός όμως και πάλι βρήκε ρυθμό και με ένα επιμέρους 1-10,διαμόρφωσε το 8-17. Η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφια διαφορά +11 (12-23) με τρίποντο του Παπανικολάου και γκολ-φάουλ του ΜακΛίν. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 16-24 υπέρ των Πειραιωτών.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι το ίδιο καλός επιθετικά.με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί σε διψήφια διαφορά για δεύτερη φορά +11 (19-30) και + 14 (21-35). Στρέλνιεκς (στους 10 πόντους συν 1 κλέψιμο) και Μιλουτίνοφ με κάρφωμα έκαναν το 31-44, για να κλείσει το 2ο δεκάλεπτο με 33-44 υπέρ του Ολυμπιακού.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός με την πολύ καλή του άμυνα,έκοψε τις επιθέσεις κάτω από το καλάθι του και ενώ επιθετικά η διαφορά ανέβηκε και στους +17 (36-53) στο 24'. Το 4-0 των Πατρινών δεν ήταν αρκετά για να τους βάλει ξανά στο ματς, αφού οι Πειραιώτες διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στους +20 (40-60) στο 27', ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 46-62 υπέρ του Ολυμπιακό.
Η τέταρτη και η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα,με τον Ολυμπιακό όμως να συνεχίζει το ίδιο εντυπωσιακά στην επίθεση και με ένα επιμέρους 0-13 με την διαφορά να φτάνει στους +29 (46-75),με τον Προμηθέα να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στην τελευταία περίοδο μετά από 6 λεπτά. Ο Μάντζαρης με τρίποντο ανέβασε πάνω από τους 30 πόντους τη διαφορά.
Τελικό σκορ 56-89 με τον Ολυμπιακό να δείχνει πολλά θετικά στοιχεία σε αντίθεση με τον δεύτερο ημιτελικό και πλέον επικεντρώνεται στον πρώτο τελικό της Κυριακής με τον ΠΑΟ. Ας ελπίσουμε τα ''καλά'' παιδιά να μην βάλουν πάλι το χέρι τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Ανδρικόπουλος-Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 33-44, 46-62, 56-89.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Φαγιέ 5 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Σαλούστρος 12 (2), Πράδερ 10 (4/14 σουτ), Έλις 4 (6 ριμπάουντ), Λίποβι 6, Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γερομιχαλός 2, Δημάκος 6, Χολ 4 (1/6 σουτ), Μαντζούκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 3 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2), Ρόμπερτς 9 (1), Μπόγρης 3, Ουίλτζερ 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου, Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 22 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρίντεζης 6 (2/9 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας:12/36 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 17/23 βολές, 42 ριμπάουντ (28+14), 8 ασίστ, 19 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 20/38 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 13/20 βολές, 43 ριμπάουντ (33+10), 20 ασίστ, 12 λάθη, 10 κλεψίματα, 9 τάπες.