Κυριακή 20 Μαΐου 2018

Ανέβασε στροφές στην επανάληψη και πήρε την νίκη-πρόκριση!Κύμη-Ολυμπιακός 66-88 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στην Κύμη,στην Χαλκίδα,αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές και έφτασε άνετα στην νίκη-πρόκριση. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν της Κύμης με 66-88,προκρίθηκαν στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος,όπου θα αντιμετωπίσουν τον Προμηθέα, ο οποίος έκανε σκούπα κόντρα στο Λαύριο. Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι ΠΑΟ-ΠΑΟΚ. Βραβεύτηκε πριν την έναρξη του παιχνιδιού ο Νίκος Μπάρλος, ο οποίος αποσύρεται από την ενεργό δράση.
MVP του αγώνα ο Γιάνις Στρέλνιεκς που σημείωσε 16 πόντους και είχε 4 ασίστ,ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 13 πόντους και έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ. Από εκεί και έπειτα ο ΜακΛίν είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ,ενώ ο Σπανούλης έμεινε στους 4 πόντους με 5 ασίστ. Από πλευράς Κύμης ξεχώρισε ο  ΜακΦάντεν με 15 πόντους.
Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν προσοχή στα αμυντικά τους καθήκοντα και παρουσίασαν σαφώς καλύτερη εικόνα από εκείνη που είχαν στο ΣΕΦ στο πρώτο παιχνίδι με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη,  η οποία για πρώτη φορά στην ιστορία της συμμετείχε στην διαδικασία των playoff.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με (7-18) στο 8' και 13-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαθε πάλι μπλακ άουτ στην επίθεση,ενώ τα λάθη στην άμυνα,επέτρεψαν στην ομάδα από την Εύβοια να μειώσει αρχικά στους +2 (21-23) στο 13΄ και στο πόντο (28-29) στο 16'. Ο Στρέλνιεκς και ο Μάντζαρης έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +8 (30-38), αλλά οι Κάιζερ και Σμιθ μείωσαν σε 37-40 για την ομάδα τους στο τέλος του α' ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε και πάλι κενά διαστήματα,με αποτέλεσμα η Κύμη να πάρει προβάδισμα στο σκορ 42-41 με τρίποντο του Μανωλόπουλου. Αυτό το τρίποντο ξύπνησε τον Ολυμπιακό που αρχικά ισοφάρισε με 1/2 του ΜακΛίν και στην συνέχεια με τρίποντα των Στρέλνιεκς, Ουίλτζερ και Μάντζαρη ξέφυγε με 46-59 (28'). Τέλος τρίτης περιόδου 49-63 υπέρ του Ολυμπιακού.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός διατηρούσε με αρκετή άνεση το προβάδισμα στο σκορ,το οποίο μάλιστα στην συνέχεια του δεκαλέπτου του αύξησε ως και το +27 (59-86 στο 38').
Τελικό σκορ 66-88 με τον Ολυμπιακό να είναι αισθητά βελτιωμένος σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι και πλέον περιμένει τον Προμηθέα Πάτρας για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διαμαντής-Μαλαμάς-Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 37-40, 49-63, 67-88

ΚΥΜΗ (Καστρίτης):  Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1), ΜακΓκι 13 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 15 (2), Σμιθ 13 (2), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Γλυνιαδάκης 8, Βίλιαμσον, Μαργέλης 1, Κάιζερ 6, Μπάρλος 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4 (5 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης 7 (9 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 8 (2), ΜακΛίν 12 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 3 (1), Τολιόπουλος 3(1) Παπαπέτρου 8, Στρέλνιεκς 16 (4/4 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Μάντζαρης 14 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 16/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/27 βολές, 24-16ριμπάουντ, 11 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 21/39 δίποντα, 12/31
τρίποντα, 10/16 βολές, 27-15 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.