Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020

Πάει τρένο η ομάδα! Ολυμπιακός β'-Οίαξ Ναυπλίου 94-59 (πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός β' επικράτησε του Οίακα Ναυπλίου με 94-59 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε άριστη κατάσταση και ότι είναι ένα από τα φαβορί για την άνοδο.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού β' ο Μελισσαράτος που σημείωσε 18 πόντους, μαζεύοντας και 10 ριμπάουντ, τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χρηστίδης που σημείωσε 14 πόντους, μαζεύοντας και 8 ριμπάουντ. Ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κολοβέρος που σημείωσε 13 πόντους, μαζεύοντας και 2 ριμπάουντ.

Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο στην αναμέτρηση όταν και η διαφορά ήταν μόλις στον +1 (10-9), κατόπιν πάτησαν γκάζι και με ένα 12-1, έφτασαν την διαφορά σε διψήφια μεγέθη στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 22-10. Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό στο παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και με τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν λύσεις, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με προβάδισμα +14 (38-24) υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε και στους +20 (63-43) με μεγάλους πρωταγωνιστές από πλευράς Ολυμπιακού β' τους Μελισσαράτο και Χρηστίδη. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο μπορεί το παιχνίδι να είχε ουσιαστικά κριθεί, αλλά οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να πιέζουν και η διαφορά έφτασε στους +26 (71-45) με τους Κάδρα, Νικολαïδη και Κολοβέρο να κάνουν ότι θέλουν στην άμυνα του Οίακα Ναυπλίου και έτσι το παιχνίδι τελείωσε με μια πολύ άνετη επικράτηση των γηπεδούχων.

Τελικό σκορ 94-59 με τον Ολυμπιακό β' να πετυχαίνει την δεύτερη νίκη του πρωτάθλημα σε ισάριθμα παιχνίδια. Επόμενη αναμέτρηση των ερυθρόλευκων κόντρα στην Καρδίτσα το επόμενο Σάββατο στο ΣΕΦ.

Ολυμπιακός Β - Οίακας Ναυπλίου 94-59

Διαιτητές: Καρακάσης-Κωνσταντινίδου-Λιότσος (Τεφτίκης)

Δεκάλεπτα: 22-10, 38-24, 63-43, 94-59

Ολυμπιακός Β (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 5 (1), Κουρτίδης 4, Μωραΐτης 7 (1), Νικολαΐδης 5 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κολοβέρος 13, Καμπούρης 3 (1), Τσόχλας 3 (1), Σκουλίδας 8 (2), Κάδρας 9, Χρηστίδης 14 (8 ριμπάουντ), Τσάμης 5 (1), Μελισσαράτος 18 (10 ριμπάουντ).

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 16, Χαϊδάς, Κουμπούρας 9 (6 ασίστ), Πελεκάνος 9, Τσουλφίδης 3 (1), Παπαφλωράτος 8 (1), Ευστρατίου 2, Βύρλας 2, Καλλινικίδης 8, Σκορδάς 1 (7 ριμπάουντ), Χάχαλος, Χρονόπουλος 1 (8 λάθη).