Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

Έτσι ρε Θρύλε! Έτσι ρε ομαδάρα! Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 85-82 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Μπράβο ρε Θρύλε! Μπράβο ρε ομαδάρα! Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-82 για την 4η αγωνιστική της Euroleague και έκανε το 3-1 στην διοργάνωση.

Με το buzzer beater του Χάρισον οι ερυθρόλευκοι πήραν μια πολύτιμη νίκη κόντρα στους Ισραηλινούς, μια νίκη πολύτιμη ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Μια νίκη που αποδεικνύει ότι οι ερυθρόλευκοι είναι πολύ καλύτεροι από την περσινή σεζόν και μπορούν να στοχεύσουν για πολύ υψηλά πράγματα και ειδικά αν αναλογιστούμε ότι η ομάδα είναι ακόμα καινούργια.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Χασάν Μάρτιν που σημείωσε 16 πόντους, έχοντας μάλιστα απίστευτη ευστοχία (8/9) στα δίποντα. Ο σέντερ του Ολυμπιακού μάζεψε παράλληλα και 8 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σάσα Βεζένκοβ, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, έχοντας 4/5 τρίποντα, παράλληλα μάζεψε και 6 ριμπάουντ. Στους κορυφαίους και ο Χάρισον διότι με το buzzer beater του ο Αμερικάνος γκαρντ χάρισε την νίκη στους ερυθρόλευκους και επιπλέον σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Πολύ καλός σε ένα ακόμη παιχνίδι και ο Βασίλης Σπανούλης που σημείωσε 11 πόντους και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να προηγήθηκε με ένα +4 (8-4) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-10 προηγήθηκαν με +8 (8-14) και μπορεί οι ερυθρόλευκοι να μείωσαν προσωρινά με τον Έλις σε (10-14, 12-16), αλλά οι Ισραηλινοί βασιζόμενοι στην περιφερειακή τους ευστοχία, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (15-22). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας "ανακάτεψε" την τράπουλα και το σχήμα με τους Τζένκινς, Σπανούλη, Χάρισον, Πρίντεζη και Μάρτιν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Με εξαιρετική άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας, εύστοχα τρίποντα και μόλις ένα λάθος στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός με ένα επί μέρους σκορ 14-4 και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με +3 (29-26) στο 15'.Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Χάρισον και Πρίντεζη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με +6 (44-38). Με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στο 44-40 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ευστοχεί στα τρίποντα και με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ βρέθηκε μπροστά για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά +10 (54-44). Με την Μακάμπι να απαντάει με τον ίδιο τρόπο και να ρίχνει την διαφορά στους +4 (56-52). Με τον Κώστα Παπανικολάου να μοιράζει ασίστ και τον Χασάν Μάρτιν να κάνει πολύ καλή δουλειά στο "ζωγραφιστό" ο Ολυμπιακός διατήρησε σταθερά την πρωτοπορία +6 (69-63) στο 29'. Τέλος τρίτης περιόδου 69-66 για τους ερυθρόλευκους. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τους Ισραηλινούς να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ μετά από πολύ ώρα για το +1 (71-72). Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να βάζει συνεχώς τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι. Βρέθηκε στο +3 (82-79) 11.2'' για το τέλος μετά από τρίποντο του Σπανούλη και με την μπάλα στα χέρια του. Ο Τζόουνς αστόχησε σε δύο βολές, οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να πάρουν το ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το επιθετικό με τον Ουϊλμπεκιν να ευστοχεί σε τρίποντο και το παιχνίδι πήγε στο 82-82. Η τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού εκδηλώθηκε ουσιαστικά στα 4 δευτερόλεπτα (οι φιλοξενούμενοι είχαν και "έδωσαν" δύο φάουλ), με τον Άαρον Χάρισον να σηκώνεται στην εκπνοή από τα 6,75μ. και να δίνει την νίκη στον Ολυμπιακό.

Τελικό σκορ 85-82 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Μπάγερν εκτός έδρας την ερχόμενη Παρασκευή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ομπρκνέζεβιτς, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (2), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας 6 (0/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 16 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (0/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουν, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς 5 (1), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (1), Γουίλμπεκιν 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Τζόουνς 12 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Καλοϊάρο 7 (1), Χάντερ 15 (7/10 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 4, Μπλέιζερ 10 (2), Μπέντερ, Ζίζιτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 7/11 βολές, 31 ριμπάουντ (19+12), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 22/39 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 11/19 βολές, 26 ριμπάουντ (20+6), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ