Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

Θετικά συμπεράσματα παρά την ήττα!Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 80-69 (μπάσκετ αντρών,φιλικό)

Δεν άντεξε μέχρι τέλους... (pics)
Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο δεύτερο του παιχνίδι για το τουρνουά Costa Del Sol με αντίπαλο την Ρεάλ Μαδρίτης με 80-69. Οι ερυθρόλευκοι πέρα των 9 απουσιών που είχαν πριν την έναρξη του παιχνιδιού,είχαν να αντιμετωπίσουν και τον τραυματισμό του ΛεΝτέι στα τέλη της 3ης περιόδου.Πάντως οι πρώτες εκτιμήσεις δεν κάνουν λόγο για κάτι σοβαρό. Παράλληλα ο Μπλατ δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Βασίλη Σπανούλη στο δεύτερο ημίχρονο,για λόγους ξεκούρασης. Ο αρχηγός του Θρύλου πάντως ήταν αρκετά καλός στο διάστημα που αγωνίστηκε,καθώς σημείωσε 8 πόντους και έβγαλε 3 ασίστ.
Οι ερυθρόλευκοι στάθηκαν υπέροχα για 35 λεπτά και ήταν μπροστά στο σκορ με 62-64,αλλά στην συνέχεια κατέρρευσαν λόγω και των πολλών απουσιών,χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στα τελευταία λεπτά έπαιξαν μόλις τρεις παίχτες από τους δωδεκαδάτους του Ολυμπιακού (Τουπάν,Μπόγρης,Τολιόπουλος) και όλοι οι υπόλοιποι ήταν βοηθητικοί,ενώ πήρε χρόνο συμμετοχής και ο νεαρός Ποκουσέφσκι.
Από τον Ολυμπιακό πρώτος σκόρερ ήταν ο Τουπάν με 17 πόντους,ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο ΛεΝτέι με 12 πόντους, ο οποίος μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Από τους βοηθητικούς πραγματοποίησε ξανά αρκετά καλή εμφάνιση ο Τσάπμαν με 11 πόντους,αν και δεν ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75 μ.,ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χάρις με 9 πόντους.
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλύτερος από την Ρεάλ Μαδρίτης με αποτέλεσμα να είναι μπροστά στο σκορ με 4-12 στα μέσα της πρώτης περιόδου και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 14-23 υπέρ του Ολυμπιακού.
Η Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα 5-0 για να μειώσει σε 19-23, ωστόσο η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Ο ΛεΝτέι έκανε εξαιρετική δουλειά και με συνεχόμενα καλάθια (σουτ και φόλοου) έκανε το 27-31, ενώ ο Τουπάν πηγαίνοντας ανάποδα στο σκριν, πήρε τον αριστερό διάδρομο και κάρφωσε για το 24-33. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο,παρότι η Ρεάλ Μαδρίτης μείωνε κατά διαστήματα της διαφορές και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου ήταν 38-43 υπέρ του Ολυμπιακού.
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη στο πάγκο δεν μπήκε ιδιαίτερα δυνατά στο παιχνίδι και οι Ισπανοί απέκτησαν μετά από πολύ ώρα προβάδισμα στο σκορ 52-47. Ο Ολυμπιακός προς τα τέλη της περιόδου έχασε και τον ΛεΝτέι και η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ. Τέλος τρίτης περιόδου 62-57 υπέρ της ισπανικής ομάδας.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα μικρό σερί 0-7 και ξαναπήραν προβάδισμα στο σκορ με 62-64,αλλά όμως η κούραση των Πειραιωτών και τα συνεχόμενα λάθη έδωσαν προβάδισμα στην Ρεάλ Μαδρίτης 75-66. Η Ρεάλ Μαδρίτης αύξησε την διαφορά στους +14 (80-66) με καλάθι του Κοζέρ και το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει την διαφορά στους +11 (80-69)  με τρίποντο του Χάρις.
Τελικό σκορ 80-69 και πλέον τα σοβαρά φιλικά ξεκινάνε τώρα για τον Ολυμπιακό,καθότι ο Μπλατ θα έχει να διαχειριστεί όλο το ρόστερ της ομάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Γκαρθία-Ορτίθ, Σάντσεθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 38-43, 62-57, 80-69

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Ρέγιες 11 (7 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 5 (4 ριμπάουντ σε 11 λεπτά), Πάντζαρ, Κάρολ 10 (1), Ταβάρες 12 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 10 (2), Πρέπελιτς 8 (2), Κούζμιτς 2, Τόμπκινς 14 (2), Τέιλορ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Τολιόπουλος 3 (1), Τουπάν 17 (1), Σπανούλης 8 (2), Χάρις 9 (1), Τσάπμαν 11 (5/9 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς, Λαμπρόπουλος 3 (1), Στεφανίδης 2, Ποκουσέφσκι, Μπόγρης 4 (2/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 12 (4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/41 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 15/21 βολές, 45 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/47 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 9/9 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ