Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018

Νίκησε τον Δούκα και έκανε το 2 στα 2!Ολυμπιακός-ΑΣΕ Δούκας 30-23 (χάντμπολ αντρών,πρωτάθλημα)

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα της Handball Premier πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.-«Όμιλος Ξυνή» που επικράτησε με 30-23 του ΑΣΕ Δούκα στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι πρωταθλητές μετά το άνετο πέρασμα από την έδρα της Πυλαίας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έκαμψαν την αντίσταση της ομάδας των βορείων προαστίων σε ένα ματς με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας. Στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και στρέφουν πλέον την προσοχή τους στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις με το εκτός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με αντίπαλο την Κόμλο στην Ουγγαρία την ερχόμενη Παρασκευή (5/10).
Προβάδισμα με 15-9 στο ημίχρονο!
Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Αραπακόπουλο να ανοίγει το σκορ στα 40’’ ενώ ακολούθησε το τέρμα του Τζηρά στην κόντρα, ένα λεπτό μετά για το 2-0. Με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Αραπακόπουλου (4:00) ο Θρύλος αύξησε το προβάδισμά του στο 3-0 το οποίο διατήρησε μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 3-2 στο 6:50 χάρη στο τέρματα των Κεδέρη (πέναλτι) και Αϊβαλιώτη, όμως ο Σανίκης απάντησε για το 4-2 με ωραία προσπάθεια για να μειώσει και πάλι στο ελάχιστο τη διαφορά (4-3) ο Δούκας με τον Πολύδωρο (8:04). Ο καλός ρυθμός διατηρήθηκε και με δυο διαδοχικά τέρματα του Γρηγόρη Σανίκη οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν εκ νέου τη διαφορά στα τρία γκολ φτάνοντας στο 6-3 με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου. Στο 11:32, ο Θρύλος με σκόρερ τον Αραπακόπουλο στην κόντρα διεύρυνε για πρώτη φορά το προβάδισμά του στο +4, πετυχαίνοντας το 7-3. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε με τα τέρματα των Ρέινα (8-4, 13:45) και Λέμος (9-5, 16:20), διάστημα στο οποίο οι πρωταθλητές έλεγχαν απόλυτα το ματς.  Με εύστοχο χτύπημα του Ρέινα στο 20:43, η διαφορά αυξήθηκε στο +5 (11-6) για πρώτη φορά υπέρ του Θρύλου, και ακολούθησε το +6 με γκολ του Λέμος στην κόντρα (25:25) για το 14-8. O Nίκος Κρητικός έγραψε το 15-9 στο 28:36, σκορ με οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και επιβεβαίωνε την «ερυθρόλευκη» ανωτερότητα.
Εύκολα στην τελική επικράτηση!
Στην έναρξη του β’ ημιχρόνου οι Πειραιώτες, ξεκίνησαν νωθρά και δέχτηκαν ένα επιμέρους 4-1, χάρη στο οποίο μείωσε τη διαφορά ο Δούκας σε 16-13 στο 35’. Στη συνέχεια ο Θρύλος ανέβασε εκ νέου στροφές και έφτασε στο 20-14, με σκόρερ τον  Νίκο Λιάπη (41:53). Με τον ίδιο πρωταγωνιστή να διαμορφώνει το 24-17 (48:43), ο Ολυμπιακός, ξέφυγε με +7 και πήγε για πρώτη φορά στο +8 με τον Τσίλη να σκοράρει στην κόντρα, πετυχαίνοντας το 25-17. Ύστερα από τρομερό συνδυασμό στον αέρα και γκολ του Μπούμπαλο (51:40) ο Θρύλος έφτασε στο 26-18, έχοντας ουσιαστικά αγκαλιάσει τη νίκη. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι ως προς την εικόνα και την εξέλιξη της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να φτάνει εύκολα στην τελική επικράτηση με 30-23.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 8-4, 10-6, 13-8, 15-9 (ημχ.), 16-13, 18-14, 22-16, 25-17, 27-20, 30-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 4, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Ρέινα 5, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Μπούμπαλο 1, Λιάπης 3, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 3, Δεληχρήστος 1, Τσίλης 2.

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 7, Τόμπρος, Παπαπούλιος 3, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος 1, Ν. Κολλύρης, Παγιάτης, Ι. Ταουσάνης, Σακάλογλου, Ντούνης 6, Σαμαράς 1, Λιόλιος 1, Α. Ταουσάνης, Τσακούλης, Π. Κολλύρης, Κεδέρης 3.

Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 4/4-5/10

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Μοιάζει εύκολη η τελική επικράτηση, όμως δεν είναι, αφού αντιμετωπίσαμε έναν αντίπαλο που βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο στο κομμάτι της άμυνας. Εμείς από την πλευρά μας είχαμε πολυφωνία και βάλαμε πολλούς παίκτες στο παιχνίδι, αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολη. Τώρα στρέφουμε την προσοχή μας στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις. Παίζουμε με μια ομάδα πολύ καλή, προερχόμενη από μια μεγάλη χώρα στο άθλημα και αυτό που πρέπει να ζητάει ο Ολυμπιακός είναι μεγάλα και δύσκολα παιχνίδια. Αυτό μπορεί να μας το δώσει και η Ευρώπη».

Ο Ανδρέας Αραπακόπουλος δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν πολύ σημαντικό παιχνίδι σήμερα για εμάς. Πρώτο επίσημο στην έδρα μας και θέλαμε μια καλή εμφάνιση και για το ευρωπαϊκό παιχνίδι που ακολουθεί. Ήμασταν σοβαροί καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Σιγά σιγά αρχίζουμε και βρίσκουμε ρυθμό και θα πάμε στην Ουγγαρία για τη νίκη, αφού θέλουμε να προχωρήσουμε στην Ευρώπη. Ακολουθεί μια δύσκολη σειρά παιχνιδιών και πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι όπως είμαστε τον τελευταίο καιρό».

Πηγή: osfp.gr