Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2017

Ολυμπιακός-Κόροιβος Αμαλιάδας 85-62 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και του Κόροιβου με 85-62 και έκανε το 14/14 στο πρωτάθλημα της Basket League. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την ομάδα από την Αμαλιάδα δίχως τους Κώστα Παπανικολάου και Πάτρικ Γιανγκ (μικρές ενοχλήσεις στον αγκώνα) για λόγους ξεκούρασης.
Ο Ολυμπιακός νίκησε με 85-62 τον Κόροιβο έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Παπαπέτρου που σημείωσε 16 πόντους και τον Λοτζέσκι που αναδείχθηκε σε mvp του αγώνα έχοντας 14 πόντους (2/3δ, 2/5τρ, 4/4β), 5 ασίστ και 7 ριμπάουντ, συνεισφέροντας σε όλους τους τομείς.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να πάρει ένα προβάδισμα με 7-18,αλλά οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν άμεσα με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει με προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους 25-19.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου εκτόξευσε την διαφορά στους +10 (35-25) στο 14' φτάνοντας ο ίδιος στους 11 πόντους στο παιχνίδι.Το σκορ του ημιχρόνου βρήκε τους πρωταθλητές να προηγούνται με +14 (46-32).
Τρίτη περίοδος και πλέον το παιχνίδι είχε γίνει τυπική διαδικασία και ο Σφαιρόπουλος μοίρασε χρόνο σε όλους τους παίχτες,μην ξεχνάμε άλλωστε ότι ακολουθούν δύο παιχνίδια φωτιά για την ευρωλίγκα μέσα στην εβδομάδα. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και σε αυτήν περίοδο και με τρίποντα από Πρίντεζη και Λοτζέσκι ανέβασε την διαφορά στον +18 (61-43). Τέλος περιόδου 65-49.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος ο Ολυμπιακός σκόραρε στο ανοικτό γήπεδο και έτσι η διαφορά στο τέλος του παιχνιδιού ξεπέρασε τους 20 πόντους.
Τελικό σκορ 85-62 και πλέον ακολουθούν τα παιχνίδια με την Αρμάνι στο Μιλάνο και με την Μπάμπεργκ εντός. Δύο παιχνίδια που θα κρίνουν κατά πολύ το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-32, 65-49, 85-62
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 8 (6ρ), Σπανούλης 8, Πρίντεζης 7, Μαντζαρης 2 (4ασ), Λοτζέσκι 14 (5ασ, 7ρ), Γκριν 9, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 16, Γουότερς 6, Αγραβάνης 7, Μιλουτίνοβ 8 (6ασ).
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 7, Σταρκς 17, Μιχάλογλου, Πόλαρντ 8, Χαλ 14, Σαχπατζίδης, Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Ιωακιμείδης, Γκότσερ 12, Σμιθ-Ριβέρα 4.