Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2017

Αθηναϊκός-Ολυμπιακός 59-79 (μπάσκετ γυναικών,πρωτάθλημα)

Ένας γύρος, μόνο νίκες!
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον Α’ Γύρο του πρωταθλήματος η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού η οποία πέρασε νικηφόρα με 79-59 από την έδρα του Αθηναϊκού στο Κλειστό της Εργάνης στον Βύρωνα.  Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την 11η νίκη τους σε ισάριθμα ματς και αναδείχθηκαν και τυπικά πρωταθλήτριες Χειμώνα, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους. Με τη σημερινή επικράτηση κόντρα στον Αθηναϊκό, ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε 39 νίκες σε 39 παιχνίδια στις εγχώριες διοργανώσεις από την περσινή σεζόν.  Κατά τα λοιπά πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση με τον Αθηναϊκό αναδείχθηκε η Λικέντρα Τζόνσον με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ ακολούθησε στο σκοράρισμα η Στέλλα Καλτσίδου με 17.  Οι «ερυθρόλευκες» πήραν το προβάδισμα από την αρχή και έτρεξαν ένα επιμέρους 17-21 στην πρώτη περίοδο. Με το +10 υπέρ του Ολυμπιακού, πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-39, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο παρότι ο Θρύλος προηγήθηκε μέχρι και 20 πόντους, ο Αθηναϊκός μείωσε τη διαφορά και πλησίασε σε 50-55. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε εκ νέου στροφές και με ένα επιμέρους 9-24 έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 20 πόντος διαφορά και το τελικό 79-59.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-39, 50-55, 59-79
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 16, Καλογήρου 3, Τραγούλια, Σιδεράκη, Παντέλη 9, Μπαλτά 10, Κόνιαλη 2, Χόντο, Νιξίνα 2, Δαμουλάκη, Ουίλιαμς 10, Αλμπάνεζ 7
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη):  Γκοτζή, Σταμάτη 8 (2τριπ.), Μπόνη 5 (1τριπ.), Χατζηνικολάου 8 (8 ασίστ), Κάιζερ 8, Παπαμιχαήλ 5, Δημητράκου 7 (1 τριπ.),Τζόνσον 21 (12 ριμπ.), Καλτσίδου 17 (1 τριπ.), Φουράκη

Πηγή: osfp.gr