Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017

Υπέκυψε στους τραυματισμούς! παο-Ολυμπιακός 72-59 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Έχασε το ματς, παραμένει πρώτος
Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα τραυματισμών, καθώς εκτός 12αδας ήταν οι Λοτζέσκι και Γιανγκ και ανέτοιμοι ήταν οι Πρίντεζης και Μάντζαρης καθώς συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή την τελευταία ημέρα. Ενώ κατά το δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος έχασε και τον Βασίλη Σπανούλη με τραυματισμό.
Πάντως παρά την ήττα ο Ολυμπιακός εξακολουθεί και είναι πρώτος στην βαθμολογία,καθότι στο πρώτο παιχνίδι είχε νικήσει τον παο με διαφορά 25 πόντων και πλέον είναι στο χέρι του να βγει πρώτος στην κανονική περίοδο και να έχει το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 12-20,αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαθε μπλα άουτ με αποτέλεσμα οι πράσινοι να κάνουν ένα σερί 14-0 που τους έφερε και στο +6 (26-20) από το -8 που ήταν στο 10' (12-20). Με τον Ρίβερς να έχει 8 πόντους με 2 τρίποντα και άλλα 2 από Σίνγκλετον και Τζέιμς. Χωρίς σκορ για 5:40 οι Πειραιώτες και το καλάθι του Παπαπέτρου (26-22) έβαλε τέλος στο επιθετικό πρόβλημα. Προς το τέλος του δεκαλέπτου πάντως οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν και μείωσαν την διαφορά στους +3 31-28 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και οι πράσινοι εν τέλει πήραν προβάδισμα τριών πόντων με το τέλος της περιόδου ύστερα από δύο τρίποντα του Σίνγκλεντον 48-45.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός μοιραία ξέμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα οι πράσινοι με κορυφαίους τους Σι Ρίβερς και Κρις Σίνγκλετον να παίρνουν μια διαφορά ως +16  (63-47 στο 35'34''). Το μόνο που κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι ήταν να κρατήσουν την πολύτιμη διαφορά του πρώτου αγώνα και να έχουν τον πρώτο λόγο για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Τελικό σκορ 72-59 και πλέον ο νους όλων είναι ο αγώνας με την Ούνιξ την Πέμπτη στο Καζάν.
Από πλευράς Πειραιώτων στο σημερινό παιχνίδι ξεχώρισε ο Πρίντεζης με 14 πόντους,ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Παπανικολάου -άσχετα αν οι γκρι τον χρέωσαν πολύ νωρίς με τρία φάουλ- και ο Μιλούτινοφ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 20(2), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης, Ουότερς 4, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 2.