Δευτέρα 11 Μαρτίου 2019

Είχαν το μυαλό τους στην Αρμάνι,αλλά κατάφεραν και πήραν την νίκη! Λαύριο-Ολυμπιακός 76-81 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Οι παίχτες του Ολυμπιακού είχαν το μυαλό τους κούλουμα και στον αγώνα της Πέμπτης με την Αρμάνι,τα βρήκαν σκούρα κόντρα στο Λαύριο,αλλά εν τέλει επικράτησαν με 76-81 και σημείωσαν την 17η νίκη τους,σε 18 αγωνιστικές στην Basket League.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Γιώργος Πρίντεζης που σημείωσε 18 πόντους,μαζεύοντας 5 ριμπάουντ και βγάζοντας 1 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ουέμπερ που σημείωσε 14 πόντους,μαζεύοντας 6 ριμπάουντ και βγάζοντας 2 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Αρχηγό του Ολυμπιακού Βασίλη Σπανούλη. Ο Kill Bill σημείωσε 12 πόντους,μαζεύοντας 6 ριμπάουντ και βγάζοντας 1 ασίστ. Καλός και ο Γκος που σημείωσε 11 πόντους,μαζεύοντας 2 ριμπάουντ και βγάζοντας 5 ασίστ.
Το Λαύριο ήταν αρκετά καλό στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, καθώς είχε περισσότερη ενέργεια από τον Ολυμπιακό, έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να βάλει δύσκολα στους ερυθρόλευκους. Οι γηπεδούχοι αρχικά βρήκαν λύσεις με τους Μπιούφορντ και Λούντζη, εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να πάρουν εύκολους πόντους. Τέλος πρώτης περιόδου με τις δύο ομάδες ισόπαλες 22-22.
Στην δεύτερη περίοδο το Λαύριο ήταν ακόμα καλύτερο με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα ακόμα και με +8 (32-24) στο 14'. Ο Ουέμπερ - πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο - κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό, ο οποίος κάνοντας επιμέρους 5-14 προηγήθηκε με έναν πόντο (37-38, 17΄). Τέλος πρώτου ημιχρόνου 44-40 υπέρ του Λαυρίου.
Τρίτη περίοδος και το Λαύριο ήταν μπροστά στο σκορ με +7 (51-44) για να έρθει λίγο αργότερα η αντίδραση των ερυθρόλευκων,με πρωταγωνιστές τους Γκος και Πρίντεζη. Μάλιστα οι Πειραιώτες πέρασαν και μπροστά στο σκορ με +4 (57-61) στο 28' με τρίποντο του Σπανούλη. Τέλος τρίτης περιόδου 61-65 υπέρ των ερυθρόλευκων.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Χαραλαμπόπουλος και Κακλαμανάκης έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στο Λαύριο +1 (66-65) στο 32',αλλά ο Βασίλης Σπανούλης απάντησε και πάλι,δίνοντας το προβάδισμα με +4 για τον Ολυμπιακό 70-74 στο 35'. To Λαύριο, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς με τρίποντο του Λούντζη και 2/2 βολές του Μιλόσεβιτς πήρε και πάλι το προβάδισμα (75-74, 38:14),από μια φάση όπου η ασίστ έγινε με το πόδι!! Το 75-74 παρέμεινε  μέχρι το 38:55, όταν ο Πρίντεζης ισοφάρισε σε 75-75 με 1/2 βολές. Οι ερυθρόλευκοι, όμως, έβγαλαν την άμυνα και ο Ουέμπερ έγραψε το 75-77. Ο Μιλόσεβιτς με 1/2 βολές μείωσε 76-77, (39:39), ενώ στη συνέχεια ο Ουέμπερ έκανε το 76-78 (1/2 βολές).
Τελικό σκορ 76-81 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό είναι κόντρα στην Αρμάνι στο Μιλάνο την ερχόμενη Πέμπτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Παντελίδης,Τζιοπάνος Ν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 44-40, 61-65, 76-81

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 11 (1), Κουζέλογλου, Λαμπ 16 (3), Μπιούφορντ 7 (1), Γουίτι 6, Μαστρογιαννόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Μιλόσεβιτς 11, Κακλαμανάκης 12, Νίξον 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ); Βεζένκοβ 3 (1), Μιλουτίνοφ 7 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Ουέμπερ 14 (2), Πρίντεζης 18 (1), Αγραβάνης 2, Σπανούλης 12 (2), Μάντζαρης 2, Τουπάν, ΛεΝτέι 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 23/46 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 12/16 βολές, 30-9 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού:  21/42 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 15/19 βολές, 29-10 ριμπάουντ, 18  ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο,12  λάθη.