Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017

Επέστρεψε δριμύτερος ο KILL BILL! Ολυμπιακός-Κοροίβος Αμαλιάδας 97-76 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Βασίλης Σπανούλης επέστρεψε! Ο KILL BILL ο κορυφαίος παίχτης της Ευρώπης είναι και πάλι εδώ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού επέστρεψε ξανά σε αγωνιστικούς ρυθμούς μετά από δύο μήνες και κατάφερε και σημείωσε 13 πόντους,δείχνοντας ότι είναι απόλυτα έτοιμος για την συνέχεια. Ο Ολυμπιακός όμως είχε και πάλι απουσίες,καθώς απουσίαζαν οι Γιώργος Πρίντεζης, Νίκολα Μιλουτίνοφ και Βαγγέλης Μάντζαρης. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε δυσκολίες μονάχα στο πρώτο ημίχρονο,αλλά στο δεύτερο ήταν καταιγιστικός και έφτασε άνετα στην νίκη κόντρα στην ομάδα της Αμαλιάδας.
MVP του αγώνα ο Γιάνις Στρέλνιεκς που αποδεικνύεται σε λίρα εκατό για τους ερυθρόλευκους. Ο Λετονός  σκόραρε 19 πόντους σε 19 λεπτά με 1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα και 5/5 βολές, ενώ μάζεψε ένα ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και κέρδισε τέσσερα φάουλ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τόμπσον με 16 πόντους,ενώ πέρα του Σπανούλη που σημείωσε 13 πόντους,διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Ρόμπερτς με 11. Θετική εμφάνιση και από τον Τολιόπουλο,ξαναπήρε ευκαιρία ο νεαρός Αρσενόπουλος. Ενώ έδειξε ότι θέλει ακόμα χρόνο προσαρμογής ο  Γουίλτζερ που σημείωσε 3 πόντους.
Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα γρήγορο 12-4 με πρωταγωνιστές τους ζεστούς Ρόμπερτς-Στρέλνιεκς. Ο Κόροιβος αντέδρασε και με «μπροστάρη» τον Πόσλεϊ που πέτυχε συνεχόμενα καλάθια για το προβάδισμα της ομάδας του (15-17, στο 8'). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 21-21 για τις δύο ομάδες.
Δεύτερο δεκάλεπτο και ΜακΛίν έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό για το 30-23, αλλά οι παίκτες του Ντίνο Καλαμπάκου απάντησαν με σερί 0-7 για το 30-30. Τα καλάθια του Τόμπσον «άνοιξαν» τη διαφορά για τους γηπεδούχους (45-36), ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Σπυριδονίδη για το 45-39.
Στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες με Παπανικολάου (τρίποντο) και Παπαπέτρου (ντράιβ) ανέβασαν την διαφορά στο 54-43 ενώ Στρέλνιεκς με τρίποντο-φάουλ και Ρόμπερτς από τα 6.75μ. έκαναν το 61-46.Έκανε τα… γνωστά του ο αρχηγός και με ασίστ στον Παπανικολάου έγινε 67-50 στο 27΄. Δεν βγήκαν δύο και… βγήκε αυτός στη συνέχεια. Ο Σπανούλης (13 πόντους και 5 ασίστ) με δύο τρίποντα και πάσα στον Γούιλτζερ που μπήκε μέσα και κέρδισε το φάουλ, έκανε το 79-58 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός έπαιξε με Τολιόπουλο, Σπανούλη, Παπαπέτρου (και μετά Τόμπσον), Γούιλτζερ και Μπόγρη ωστόσο ο Κόροιβος ξεκίνησε με 1-6 επιμέρους για το 80-64, με τον Σφαιρόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Τόμπσον έβρισκε διαδρόμους και πήγαινε στο ντράιβ, ο Γούιλτζερ όμως χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και με 6 λεπτά και κάτι για τη λήξη πέρασε ο Αγραβάνης ο οποίος είχε ένα καλό ποστάρισμα για το 89-70 ενώ στη συνέχεια πέτυχε και τρίποντο για το 94-74.
Τελικό σκορ 97-76 με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει την έκτη νίκη του σε 7 αγώνες πρωταθλήματος.
Πλέον οι ερυθρόλευκοι υποδέχονται την Παρασκευή την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παφίλης, Παγώνης, Καλογερόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 45-39, 79-58, 97-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 19 (4/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 11 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπόγρης 1, ΜακΛίν 8, Τολιόπουλος 4 (1), Σπανούλης 13 (3/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ασίστ), Αγραβάνης 5 (1), Αρσενόπουλος, Γουίλτζερ 3, Τόμπσον 16 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Σκουλίδας, Χάινς 8, Ντίκερσον 2, Ντεκόζι 18 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίπονα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Πόσλι 19 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης 4, Σαχπατζίδης 7, Σπυριδωνίδης 12 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μπεκρής, Ράουντρι.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 17/29 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 21/28 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 27 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Κοροίβου: 19/42 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 20/24 βολές, 26 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 15 λάθη.