Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2016

Της έκανε πλάκα!Ολυμπιακός-αεκ 78-67 (πρωτάθλημα,μπάσκετ αντρών)

Για… πλάκα!
Ο Ολυμπιακός έκανε πλάκα στην αεκ και παρά την κούραση από τον αγώνα της Πέμπτης στο ΣΕΦ,επικράτησε με 78-67.
Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην αεκ και πέτυχε μια άνετη νίκη με διψήφια διαφορά που θα μπορούσε να ήταν ακόμα μεγαλύτερη,αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα χαλάρωσε και έτσι η αεκ συμμάζεψε την διαφορά.
Καλύτερος του αγώνα ο Μπιρτς. Ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Παράλληλα, μοίρασε και 3 μπλοκ στους αντιπάλους του. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος μέτρησε 10 πόντους και 9 ασίστ, δίνοντας επιθετική ώθηση στην ομάδα του με τις εμπνεύσεις του. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους (3/6τρ), ενώ 12 πόντους σημείωσε και ο Γιώργος Πρίντεζης.
Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο όπου οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν και με +19 (65-46),έχοντας ένα επιμέρους 14-2. Ενώ η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι ήταν στο 35' με το +21 του Ολυμπιακού (74-53).
Τελικό σκορ 78-67 και πλέον όλοι στον Ολυμπιακό σκέφτονται την αναμέτρηση με την Νταρουσάφακα για την ευρωλίγκα. Να θυμίσουμε επίσης ότι αυτή ήταν και η πρώτη ήττα της αεκ για το φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 12 (10 ρ.), Σπανούλης 10 (2 τρ., 9 ασ.), Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης, Γκριν 7(1), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 9(1), Μιλουτίνοφ, Χάκετ 1, Λοτζέσκι 17 (3), Αθηναίου
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 14 (2), Βασιλειάδης 11 (3), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ουίλιαμς 2, Σάκοτα 14 (1), Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 10 (1), Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 9, Σκουλίδας