Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2016

Άρης-Ολυμπιακός 63-70 (πρωτάθλημα,μπάσκετ αντρών)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη στο Nick Galis Hall και παρέμεινε μόνος πρώτος στο πρωτάθλημα της Α1. Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ο Βασίλης Σπανούλης με 11 πόντους και 11 ασίστ. Ενώ καθοριστικοί στο τέλος ήταν οι Αγραβάνης και Λοτζέσκι με τα τρίποντα τους.Μία νίκη που ήταν για τον Ολυμπιακό η 10η συνεχόμενη νίκη σε παιχνίδι κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος επί του Άρη που είχε κερδίσει για τελευταία φορά στις 18 Μαρτίου του 2007 με 70-59.
Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα και ο Άρης προηγήθηκε με 8-1 στο 6:39 για το δεκάλεπτο. Όμως χάρις στο Γιανγκ ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση 10-10 και από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τους ερυθρόλευκους να το ολοκληρώνουν με το υπέρ τους (20-21) με τους Λοτζέσκι και Ζάρα να σηκώνουν το βάρος των επιθέσεων.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ως και το 16' της αναμέτρησης το σκορ πήγε πόντο-πόντο,αλλά ένα ερυθρόλευκο ξέσπασμα και ένα σερί 2-13,οδήγησαν την διαφορά στα διψήφια επίπεδα για τον Ολυμπιακό με τους Γκριν και Σπανούλη να είναι καταιγιστικοί. Τέλος ημιχρόνου 34-44.
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ψηλό ρυθμό στο παιχνίδι. Δύο τρίποντα του Παπανικολάου,οδήγησαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της στο +16 (36-52) 8:27 για το 30΄ αναγκάζοντας τον Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε στην άμυνα, οι Θεσσαλονικείς το εκμεταλλεύτηκαν και η διαφορά έπεσε στους +7 (51-58).όπου ήταν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Άρης μπήκε δυναμικά και έκανε άμεσα ένα γρήγορο 5-0,η διαφορά έπεσε στους +2 (56-58),αλλά τα καθοριστικά τρίποντα του Αγραβάνη και Λοτζέσκι έδωσαν ανάσα και ταυτόχρονα το ροζ φύλλο στον Ολυμπιακό. Τελικό σκορ 63-70 με τον Ολυμπιακό να περνάει από μια πολύ δύσκολη έδρα.Ο Ολυμπιακός πλέον αφήνει πίσω του τον αγώνα με τον Αρη και στρέφει το βλέμμα του στον αγώνα της Παρασκευής με την Γαλατάσαραϊ για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-44, 51-58, 63-70.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 9(3/7διπ., 1/4τρ.), Ξανθόπουλος 6(2), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 3(1), Κάμινγκς 10(2/2β., 4/9διπ., 0/2τρ.), Ζάρας 7(2/2β., 1/2διπ., 1/3τρ.), Μούρτος, Σίμτσακ 3, Μπάκνερ 2, Γιάνκοβιτς 3(1), Ντραγκίσεβιτς 18(1/2β., 7/8διπ., 1/3τρ., 8ριμπ.).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7(3/5β., 2/4διπ., 0/1τρ.), Μπιρτς 10(2/2β., 4/4διπ., 11ριμπ.), Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11(1/2β., 2/3διπ., 2/7τρ., 11ασ.), Αγραβάνης 3(1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 9(3/3τρ.), Μάντζαρης 4(1), Χάκετ 4, Λοτζέσκι 12(2/2β., 2/2διπ., 2/4τρ.).