Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2016

Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Aβίβ 73-80 (ευρωλίγκα,μπάσκετ αντρών)

Ερυθρόλευκο
Ο Ολυμπιακός έπειτα από δύο πολύ σημαντικές νίκες απέναντι σε Μπαρτσελόνα και παναθηναϊκό,δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του και ηττήθηκε από την Μακάμπι στο ΣΕΦ με 73-80.
Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα κακή του άμυνα,αλλά κυρίως την αστοχία του στα τρίποντα όπου είχε 6/33 δηλαδή ένα ποσοστό στο 18%,το οποίο είναι και το χειρότερο ποσοστό αστοχίας στην ιστορία του στην διοργάνωση,ενώ προηγούμενο αρνητικό του ρεκόρ ήταν με την Μπαρτσελόνα πριν 8 ημέρες στην νίκη του με 59-52. Πλέον ο Ολυμπιακός έφτασε τις 4 ήττες στην διοργάνωση και θα πρέπει ο Σφαιρόπουλος να διορθώσει τα κακώς κείμενα,έτσι ώστε η ομάδα να έχει συνοχή στο παιχνίδι της.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από την αρχή νωθρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στο 5' η Μακάμπι να πάρει ένα προβάδισμα +11 (9-20),με την είσοδο όμως του Παπαπέτρου ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα του και πήρε και κάποιους εύκολους πόντους με αποτέλεσμα η διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να πέσει στους +4 20-24.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μείωσε αρχικά με το καλάθι του Γιάνγκ σε 22-24,αλλά ο Αϊβερσον ήταν σε μεγάλη βραδιά και έδωσε πνοή στην Μακάμπι η οποία και ξαναπήρε τα ήνια του αγώνα.Οι ερυθρόλευκοι είχαν πρόβλημα στο μακρινό σουτ και όταν έβαλαν τα δύο πρώτα τρίποντα φάνηκε να γυρίζουν το παιχνίδι (29-32), όμως τότε ήρθε ο Σίλι για την Μακάμπι και με συνεχόμενους πόντους έφερε τη διαφορά στους 9 (35-44), Τελικό σκορ ημιχρόνου 37-44.
Τρίτη περίοδος όπου και κρίθηκε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να είναι απελπιστικά άστοχος με τους ερυθρόλευκους να έχουν μόλις ένα τρίποντο για 7 λεπτά. Οι Ισραηλινοί με κορυφαίο τον Σίλι που σημείωσε 19 πόντους στο παιχνίδι ξέφυγαν μέχρι και με +18 (44-62) στο 28', για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 49-65.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν το ίδιο άστοχος στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου,ξύπνησε όμως στα τελευταία λεπτά όπου σημειώθηκαν και τα δύο τρίποντα από τους Γκριν και Λοτζέσκι,αλλά πλέον ήταν αργά να γυρίσει το παιχνίδι και το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να ηττηθεί μια πιο αξιοπρεπή διαφορά.
Πλέον ακολουθεί το παιχνίδι με την αεκ για το πρωτάθλημα το Σάββατο,ενώ την επόμενη Παρασκευή αναμετράται με την πολύ δυνατή Νταρουσάφακα στην Τουρκία για την ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-44, 49-65, 73-80.
Ολυμπιακός: Γκριν 10 (2), Μπιρτς 8, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 14 (0/6 τρ.), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 15 (2).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Χαντάρ): Γκάουντλοκ 12 (1), Ραντ 6, Σίλι 19 (5), Πνίνι, Οχαγιόν 2, Γουίμς 12, Αλεξάντερ 2, Άιβερσον 14, Τσίρμπες 3.