Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης 99-84 (ευρωλίγκα)

Θρύλος ΟΝΕΙΡΟ! Ο Ολυμπιακός ήταν υπέροχος και με έναν εξωπραγματικό Μάντζαρη που είχε 6/7 τρίποντα και συνολικά 19 πόντους,όχι μόνο κέρδισε την Ρεάλ Μαδρίτης,αλλά κάλυψε και την διαφορά του πρώτου αγώνα,(84-72, +12),είχε χάσει στην Μαδρίτη. Στο κατάμεστο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός έδειξε από το ξεκίνημα της προθέσεις του και δεν άφησε την Ρεάλ να πάρει ανάσα στο παιχνίδι της. Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασε ποτέ.Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Ο Ολυμπιακός και με μπροστάρη τον Μάντζαρη που πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα πήρε ένα προβάδισμα 10 πόντων 14-4 και έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια η Ρεάλ αντέδρασε και βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Γιουλ και Νοτσιόνι, μειώνοντας σε 19-17,αλλά από εκεί και μετά την λύση την έδωσε ο Σπανούλης και το  σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 23-17. Η δεύτερη περίοδος ανήκει κυριολεκτικά στον Θρύλο που έκανε ένα καταπληκτικό σερί και έφτασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα,με τους Παπαπέτρου από το σημείο του τρίποντου,αλλά και τον Ουορίκ να είναι οι κορυφαίοι της ομάδας σε εκείνο το σημείο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο καταπληκτικό ρυθμό και στο υπόλοιπο δεκάλεπτο και παρά το σερί της Ρεάλ Μαδρίτης 5-0,δεν κατάφερε να ρίξει το ρυθμό των Πειραιωτών που με τους Μάντζαρη και Πρίντεζη έφτασαν την διαφορά στο +19 (50-31) και το κερασάκι στο τέλος το έβαλε ο Σπανούλης που με ένα τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα αύξησε την διαφορά στους +20 53-33 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός συνέχισε το γλέντι απέναντι στους Μαδριλένους και η διαφορά έφτασε ως και +25 με τον Μάντζαρη να κάνει όργια έχοντας το 4/4 στα τρίποντα.Ο Νοτσιόνι απάντησε με δύο σερί τρίποντα, αλλά ο ο "μπόμπερ" Μάντζαρης ήταν ασταμάτητος! Με νέο τρίποντο, αυτήν την φορά buzzer-beater, "έγραψε" το 73-54 στο 30', μετρώντας 5/5 σουτ από τα 6.75 μέτρα, φτάνοντας τους 16 πόντους στο ματς. Η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να καλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα- μιας και ο αγώνας είχε κριθεί ως προς τον νικητή- η διαφορά μειώθηκε στους +14 στο 38',αλλά χάρη στην ψυχραιμία του Σπανούλη,από το σημείο των βολών. η διαφορά του πρώτου αγώνα καλύφθηκε. Ο Παπανικολάου στο τελευταίο λεπτό είχε ένα εντυπωσιακό στοπ σε τρίποντο του Γιουλ και με την αστοχία του Γιουλ στην συνέχεια από το σημείο των βολών,ο Ολυμπιακός όχι μόνο πήρε την νίκη,αλλά και την διαφορά. Τελικό σκορ 99-84. Επόμενος τελικός με την Κίμκι στην Μόσχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 53-33, 73-54, 99-84
Ανά δεκάλεπτο: 23-17, 30-16, 20-21, 26-30
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 3 (1), Χάντερ 5, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 18 (2), Στρόμπερι 5 (1), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 17, Μάντζαρης 19 (6), Ουόρικ 8, Χάκετ 5, Παπανικολάου 8.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 17 (3), Φερνάντεθ, Νοτσιόνι 9 (2), Ματσιούλις 6 (2), Ρέγιες 6, Ροντρίγκεθ 11 (1), Αγιόν 7, Κάρολ 11 (1), Λίμα, Γιουλ 17 (3), Τόμπκινς, Τέιλορ.