Τρίτη 22 Μαρτίου 2016

Ολυμπιακός-Κηφισιά 97-59(μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός όπως αναμένονταν νίκησε την Κηφισιά στο ΣΕΦ και μάλιστα με μεγάλη άνεση και πλέον ετοιμάζεται για το παιχνίδι-τελικό με την Ρεάλ Μαδρίτης την Παρασκευή στο ΣΕΦ. Ο Θρύλος έγραψε ιστορία στην αναμέτρηση καθώς, έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, που κατόρθωσε να κρατήσει στο "μηδέν" τον αντίπαλο της σε ένα δεκάλεπτο. Μέτρησε σκορ 21-0 στην τρίτη περίοδο, παίζοντας καταπληκτική άμυνα, με την Κηφισιά να αδυνατεί να σκοράρει, έχοντας 0/13 σουτ εντός πεδιάς. Ενώ και ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε ρεκόρ καριέρας σημειώντας 20 πόντους όντας ο κορυφαίος της αναμέτρησης,ενώ και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνος συμμετοχής σε όλους τους παίχτες που είχε στην διάθεση του.
Το παιχνίδι δεν σηκώνει και ιδιαίτερης κριτικής βάσει του αποτελέσματος. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-3 στο 3' και με 13-5 στην συνέχεια με τον Μάντζαρη να είναι σε πολύ καλή μέρα. Η Κηφισιά έκανε μια προσπάθεια και μείωσε στους 3 13-10,αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι και προηγήθηκε με +10 26-16,ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με προβάδισμα για τους Πειραιώτες 28-21. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο ποσοστό σχεδόν σε όλη την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου,με εξαίρεση το τελευταίο τρίλεπτο όπου η Κηφισιά,μείωσε σε 41-34 με τους Χρυσικόπουλο και Σμιθ, με τους Σπανούλη και Παπαπέτρου να απαντούν με δύο σερί τρίποντα (47-34) στο 18'. Ο Παπαπέτρου ήταν αρκετά εύστοχος και σε αυτήν την περίοδο όπου είχε 3/3 τρίποντα και έτσι το σκορ του ημιχρόνου ήταν 50-38 για τον Ολυμπιακό. Η τρίτη περίοδος θα γραφτεί στην ιστορία,καθώς ο Θρύλος έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ που κράτησε το μηδέν στην άμυνα της για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός εκτός από την άμυνα ήταν πολύ καλός και επιθετικά σε αυτό το δεκάλεπτο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +28 έπειτα από τρίποντο του Χάκετ 66-38 και στην συνέχεια στους +30 ύστερα από κάρφωμα του Χάντερ. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου 73-38. Τελευταία περίοδος και το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασίαο Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον,ενόψει της δύσκολης συνέχειας και οι παίχτες προσπάθησαν να προσφέρουν και θέαμα στο κόσμο του Ολυμπιακού. Τελικό σκορ 97-59 με κορυφαίο τον Παπαπέτρου που έκανε ρεκόρ καριέρας με 20 πόντους,ενώ ακολούθησαν σε απόδοση Σπανούλης με 13 πόντους και Χάκετ 12. Τώρα ακολουθεί ο τελικός με την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ για την ευρωλίγκα,όπου έγινε ήδη sold out,αλλά και ο κρίσιμος αγώνας με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο όπου θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-38, 71-38, 97-59
Ανά δεκάλεπτα: 28-21, 22-17, 21-0, 26-21
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (2), Μιλουτίνοβ 2, Αγραβάνης 7 (1(, Μάντζαρης 8 (1), Παπανικολάου 8 (1), Όντομ 8, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 20 (4), Στρόμπερι 12 (1), Τσαϊρέλης, Ουόρικ 6, Χάκετ 12 (2).
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 3, Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 9, Χογκ 15, Μάρσαλ 3, Στίγκερς 8, Γκίκας, Χρυσικόπουλος 5, Ελ-Αμίν 2, Σμιθ 10.