Δευτέρα 14 Μαρτίου 2016

αεκ-Ολυμπιακός 93-100 (πρωτάθλημα,μπάσκετ αντρών)

«Μίλησε» η καρδιά του πρωταθλητή!
Ο Ολυμπιακός κατάφερε και πήρε μια πολύτιμη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ κόντρα στην αεκ και πλέον έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Κόντρα στην γνωστή παράγκα των γκρι ο Ολυμπιακός και ύστερα από δύο παρατάσεις κατάφερε και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα,έχοντας σε φανταστική ημέρα τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη που έφτασε τους 26 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Χάντερ,ενώ αρκετά καλός ήταν και η νέα μεταγραφή της ομάδας ο Γουόρικ που είχε 6 ριμπ. και 9 πόντους στο παιχνίδι.
Η αεκ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Χέρστον,πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων (10-5),αλλά στην συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου οι πρωταθλητές Ελλάδος βρήκαν ρυθμό και πήραν το προβάδισμα στο σκορ (16-21), χάρη στους συνεχόμενους πόντους του Σπανούλη, όμως και πάλι τα πολλά λάθη που έκανε στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 22-21. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά την αεκ με τρεις πόντους 42-39. Ο Ολυμπιακός έπαθε βραχυκύκλωμα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και η αεκ ξέφυγε με +6 πόντους 49-43 και +5 πόντους 52-47,αλλά χάρη στο τρίποντου του εξαιρετικού χθες Παπανικολάου που είχε 14 πόντους συνολικά στο παιχνίδι,αλλά και τις δύο βολές του Χάντερ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αρχικά το παιχνίδι και στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πραγματικά αυτοκτόνησε καθότι προηγήθηκε με +7 68-75 και +6 70-76,οι συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση 77-77. Και ενώ στην τελευταία επίθεση τόσο ο Σπανούλης που αστόχησε σε τρίποντο,όσο και ο Όντομ που πήρε το ριμπάουντ δεν μπόρεσαν να βάλουν το νικητήριο καλάθι. Στην πρώτη παράταση η αεκ ήταν καλύτερη και πήρε ένα μικρό προβάδισμα +4 πόντων με πρωταγωνιστή τον καλύτερο της παίχτη για χθες Μαυροκεφαλίδη,αλλά ο Χάντερ και ο Σπανούλης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και ο Ολυμπιακός οδήγησε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση εκεί που δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στην αεκ να ελπίζει,ενώ σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού έπαιξαν και τα τρίποντα του Μάντζαρη. Τελικό σκορ 93-100 και πλέον η προσοχή στρέφεται στο παιχνίδι με την Ζαλγίρις στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77 κ.α., 87-87 α’ παρ., 93-100.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Χέρστον 16 (2), Μαυροκεφαλίδης 22 (2), Μπράουν 24 (4), Μαυροειδής 10, Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 5, Γκριν 3, Κάρτερ 1, Κατσίβελης 9, Καλαμπόκης.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 26 (2), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 8 (2), Παπανικολάου 14 (1), Όντομ 7 (1), Χάντερ 15, Παπαπέτρου 7 (1), Στρόμπερι, Αγραβάνης 2, Ουόρικ 9, Χάκετ 5.
Τα στατιστικά της ΑΕΚ: 93 πόντοι, 13/40 δίποντα (32%), 12/28 τρίποντα (42%), 31/40 βολές (77%), 47 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ.
Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 100 πόντοι, 20/37 δίποντα (54%), 8/23 τρίποντα (34%), 36/47 βολές (76%), 37 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 9 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ.