Τρίτη 29 Μαρτίου 2016

Άρης-Ολυμπιακός 70-74 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός σε ένα συναρπαστικό αγώνα κέρδισε τον Άρη στο "Nick Galis Hall" με 70-74 και ουσιαστικά αγκάλιασε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου,όπου θα δώσει και το πλεονέκτημα στα play-off. Οι δύο τελευταίες αγωνιστικές για τον Ολυμπιακό είναι στην Πάτρα (με τον Απόλλωνα) και στο ΣΕΦ με το Ρέθυμνο. Ο Ολυμπιακός έχασε μόλις στο 3 λεπτό της αναμέτρησης τον Χάντερ,καθώς δέχτηκε άθελο χτύπημα από τον Κώστα Παπανικολάου. Ο Αμερικάνος σέντερ δεν έχει κάτι σοβαρό,αλλά προφυλάχθηκε για την συνέχεια της αναμέτρησης. Κορυφαίος για τους ερυθρόλευκους ο Βασίλης Σπανούλης με 17 πόντους και 11 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Καθοριστικός στο τέλος ο Γιώργος Πρίντεζης που ήταν ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές, σημειώνοντας 13 πόντους και 9 ριμπάουντ στην αναμέτρηση. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Οκάρο Ουάιτ με 17 πόντους (5/8τρ) και 6 ριμπάουντ. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό άστοχο και για τις δύο ομάδες και το σκορ ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα 10-12 τέλος πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον Άρη και με μπροστάρη τον Σπανούλη προηγήθηκε +5 (17-22) και στην συνέχεια με +6 με τρίποντο του Πρίντεζη (24-30),με το 28-34 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες κοντά στο καλάθι στο πρώτο μέρος, με τον Άρη να έχει 31% (5/16) στα δίποντα και τον Ολυμπιακό 30% (6/20).
Στο δεύτερο ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με τον Παπαπέτρου +7 (33-40) στο 24΄. Από εκείνο το σημείο και μετά η απόδοση των ερυθρολεύκων έπεσε και ο Άρης πήρε ένα προβάδισμα +4 (44-40),αλλά οι "ερυθρόλευκοι" στη συνέχεια αντέδρασαν με ένα 8-0 σερί, πρώτα στον αιφνιδιασμό με τον Στρόμπερι και ακολούθως με τον Σπανούλη, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα (44-48) στο 28'. Τέλος τρίτης περιόδου 52-53.Στην τελευταία περίοδο ο Άρης με τρία συνεχόμενα τρίποντα πήρε ένα προβάδισμα με πέντε πόντους 61-56, ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση,αλλά ήταν καλός αμυντικά και έτσι η διαφορά δεν αυξήθηκε. Ο Ολυμπιακός μετά από τρίποντο του Παπαπέτρου ξαναπήρε προβάδισμα στο σκορ 66-68 και η συνέχεια κρίθηκε στις βολές,με τον Ολυμπιακό να είναι πιο ψύχραιμος στο σημείο των βολών από ότι ο Άρης. Τελικό σκορ 70-74 και τώρα ακολουθεί ο τελικός της Πέμπτης με την Κίμκι για την ευρωλίγκα στην Ρωσία.

Ανά δεκάλεπτα: 10-12, 28-34, 52-53, 70-74

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 18-22, 24-19, 18-21
Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 17 (5), Ουότερς 9 (2), Χάγκινς 11, Μούρτος 6 (1), ΜακΝιλ 16 (1), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 8 (2), Κοέν, Σίμτσακ.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ, Σπανούλης 17 (2), Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 3 (1), Παπανικολάου 12 (1), Τζόνσον-Όντομ, Παπαπέτρου 4, Στρόμπερι 4, Μιλουτίνοφ 2, Ουόρικ 10, Χάκετ 9 (1).