Κυριακή 20 Μαρτίου 2016

Κυπελλούχος ο Θρύλος! παο-Ολυμπιακός 60-63(μπάσκετ γυναικών,κύπελλο)

Ο Θρύλος σήκωσε το πρώτο κύπελλο στην ιστορία του,στο γυναικείο μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο για φέτος και είναι φαβορί και για το πρωτάθλημα. Οι ερυθρόλευκες παρότι μπήκαν μουδιασμένες στο παιχνίδι,έχαναν ως +10 πόντους 31-21 στην δεύτερη περίοδο,στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν στροφές και με επιμέρους σκορ 14-2 (35-39)!, έκαναν την ολική ανατροπή στο παιχνίδι και πήραν τα ηνία του αγώνα και έκτοτε δεν βρέθηκε πότε πίσω στο σκορ. Ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και ο παο ισοφάριζε στο σκορ κατά διαστήματα με πρωταγωνίστρια την Κυριακόπουλου που ήταν και η κορυφαία των πρασίνων με 18 πόντους. Ενώ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν η Τζόνσον με 15 πόντους και η Σταμάτη - η οποία ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο- με 13 πόντους,ενώ οι πόντοι της Χαλιβέρα ήταν καθοριστικοί στο τέλος του παιχνιδιού.Η Ντέλβα αποχώρησε με 5ο φάουλ ενώ η κρίσιμη φάση σημειώθηκε στα 29.7" για το τέλος! Η Σταμάτη αστόχησε για τρεις όμως η Τζόνσον μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και η Χατζηνικολάου έκανε το 58-63!Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Γυναικών που διεξήχθη στη Λευκάδα,επόμενος στόχος το πρωτάθλημα,όπου ο Θρύλος βγήκε πρώτος και αήττητος στην κανονική περίοδο.

ΥΓ. Πάει και το μπάσκετ τελείωσε και αυτό παντού θα προσκυνάτε τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-25, 43-48, 60-63.
Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6, Αλμπάνεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Παντέλη 2, Σλούκα, Δίελα 3, Λύμουρα 11, Πατεράκη, Ντέλβα 16, Κυριακοπούλου 18 (4).
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13 (3), Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6, Μπαλτά, Χαλιβέρα 10 (2), Τζόνσον 15, Κοσμά 3 (1), Παπαμιχαήλ 2, Κριστόφερσον 9 (1).