Ιντέγιε -8

Πάρντο -9
Πούλιδο - 7
Ερνάνι -7

Ο Θρύλος μπορεί να μην έκανε την καλύτερη του εμφάνιση,αλλά έδειξε ότι διαθέτει ψυχικά αποθέματα και πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον αιώνιο δεύτερο. Σε ένα κατάμεστο ''Γεώργιος Καραϊσκάκης'' ,ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Μπέργκ,ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού,είχε την θέληση και τα ψυχικά αποθέματα να φτάσει στην μεγάλη ανατροπή και κατά συνέπεια στην μεγάλη νίκη. Ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Καμπιάσο που αποδεικνύει ότι είναι παίχτης για τα μεγάλα παιχνίδια,καθότι σε ένα μεγάλο ντέρμπι βρίσκει τον δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μόλις στο 3' πίσω στο σκορ και έφτασε στην ισοφάριση στο 38' με σουτ Καμπιάσο έξω από την περιοχή. Σε μια φάση όπου ο παο διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ,αλλά όπως φάνηκε στο ριπλέι ο Τσόρι δεν επηρεάζει την φάση,καθότι ούτε ακουμπάει την μπάλα και είναι σε αρκετή απόσταση από τον Στυλ,επομένως δεν του εμποδίζει και το οπτικό πεδίο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε και πιο δυνατά στο παιχνίδι,έχασε μια κλασική ευκαιρία με τον Φουστέρ,ενώ είχε μια ακόμη καλή στιγμή με τον Μαζουάκου στο 67΄της αναμέτρησης,ενώ η είσοδος του Πάρντο στο παιχνίδι,αντί του Τσόρι ανέβασε το ρυθμό του Ολυμπιακού. Ο βάζελος στο δεύτερο ημίχρονο είχε όλες και όλες δύο καλές ευκαιρίες και τίποτα παραπάνω.Στο 87’ ο Ερνάνι πήρε το φάουλ, ο Φορτούνης εκτέλεσε σωστά και ο Ντα Κόστα που έχασαν ολότελα οι αμυντικοί του ΠΑΟ, με κεφαλιά δυναμίτη έκανε το 2-1! Το Καραϊσκάκη έπαιρνε φωτιά. Και δυο λεπτά αργότερα, γινόταν της κακομοίρας. Στη μακρινή πάσα προς τον Ερνάνι, ο Μέστο απομάκρυνε σωστά, αλλά ο Ιντέγε πετάχτηκε, έκλεψε πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έγραφε το 3-1 και το Καραϊσκάκης πήρε για άλλη μια φορά φωτιά. Ο Κύζας ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των πρασίνων που έπρεπε να τελειώσουν με 9 παίχτες,καθώς ο Ταυλαρίδης και ο Λέτο προκαλούσαν όλη την ώρα και έκαναν αντιαθλητικά μαρκαρίσματα. Ειδικά ο Ταυλαρίδης φαίνεται να χτυπάει εκτός φάσης τον Μιλιβόγιεβιτς.

Η ταυτότητα του αγώνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μπoτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Καμπιάσο (81’ Πουλίδο), Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (62 Πάρντο), Φορτούνης, Φουστέρ (81’ Ερνάνι), Ιντέγε
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μέστο, Μολέδο, Ταυλαρίδης, Πράνιτς, Κουτρουμπής (90’ Πέτριτς), Ζέκα, Αμπέιντ, Βιγιαφάνες (70’ Εσιέν), Λέτο (73’Μαμούτε), Μπεργκ
Διαιτητής: Κύζας(Δράμας)
Βοηθοί: Σίπκας (Πέλλας), Δημήτριος Βερρής (Λέσβου)
4ος: Τίκας (Καρδίτσας)
Γκολ: 38’ Καμπιάσο, 87΄Ντα Κόστα, 89’ Ιντέγε - 3’ Μπεργκ
Κάρτες: Πράνιτς (10), Σαλίνο (29), Μιλιβόγεβιτς (39). Ντα Κόστα (47’), Μπεργκ (57’), Μέστο (59’)