Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2016

Νίκες στο μπάσκετ για τον Θρύλο σε άντρες και γυναίκες!

Ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και στους άντρες και στις γυναίκες στο μπάσκετ επικρατώντας του Ρεθύμνου και της Νίκης Λευκάδος αντίστοιχα.

Ρέθυμνο-Ολυμπιακός 70-85

Χωρίς... φρένα!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Ρεθύμνου με 70-85 στην Κρήτη και έκανε το 12-1 στις νίκες για την Α1 του πρωταθλήματος και πλέον στρέφει την προσοχή του για το παιχνίδι της Παρασκευής με την Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Στρόμπερι που έφτασε τους 13 πόντους και με άξιους συμπαραστάτες τους Πρίντεζη και Χάντερ,πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σχετική ευκολία,αφού σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ,απλά απειλήθηκε μόνο στο β' δεκάλεπτο όπου το Ρέθυμνο, μείωσε προσωρινά στους 5 πόντους. Ο Θρύλος παρότι πήρε διψήφια διαφορά δεν χαλάρωσε καθόλου και συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να παίζει σε υψηλό ρυθμό. Ενώ καλή εμφάνιση είχε και πάλι ο Όντομ που έδειξε να προσαρμόζεται εύκολα στην ομάδα.  Τελικό σκορ 70-85 με έναν Ολυμπιακό εξαιρετικό σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού με εξαίρεση ένα τετράλεπτο στην β' περίοδο που δεν σκόραρε.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66, 70-85.

Ρέθυμνο CretanKings(Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 3, Σίζας 8 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 14, Μέιντεν 8, Σάφτενααρ 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 15 (1), Παναρετάκης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 2, Στρόμπερι 13 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης 6 (2), Όντομ 7 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Αγραβάνης 4, Χάκετ 11 (3), Αθηναίου 5 (1).

Ολυμπιακός- Νίκη Λευκάδος 93-65
Ανεπηρέαστος ο Θρυλος μετά τη διακοπή!

Οι κοριτσάρες του Θρύλου ήταν για ένα ακόμη συγκλονιστικές και έκαναν το απόλυτο στο πρωτάθλημα 10/10 επικρατώντας της Νίκης Λευκάδος με 93-65. Οι ερυθρόλευκες είχαν σε εξαιρετική ημέρα την  Τζόνσον που έφτασε στους 25 πόντους,ενώ και η Χατζηνικολάου ήταν σε πολύ καλή ημέρα καθότι σημείωσε 12 πόντους. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και τελείωσε την πρώτη περίοδο με το σκορ υπέρ 29-14. Οι παίκτριες της Έλενας Καπογιάννη δεν πάτησαν φρένο και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό,παίζοντας εξαιρετική άμυνα και ενώ ήταν υπέροχες στους αιφνιδιασμούς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα για τις ερυθρόλευκες 52-24 και κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, παρότι χαλάρωσε σε και η Νίκη Λευκάδος πήρε το τρίτο δεκάλεπτο (17-21),συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ 69-45. Στην τελευταία περίοδο όπου όλα είχαν κριθεί οι παίκτριες του Ολυμπιακού ανέβασαν την απόδοση τους σε σχέση με την τρίτη περίοδο και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 93-65 και φτάνοντας στην δέκατη νίκη στο πρωτάθλημα όντας οι μόνες αήττητες,καθώς ο βάζελος ηττήθηκε και από τον Πρωτέα Βούλας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 23-10, 17-21,24-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Τζόνσον 25, Χατζηνικολάου 12 (1 τριπ.), Κριστόφερσον 9, Μπαλτά 8 (2 τριπ.), Χαλιβέρα 8,  Παπαμιχαήλ 8, Μπόνη 7 (1 τριπ.), Γκοτζή 4, Σταμάτη 4, Κοσμά 4, Νικολαϊδου 4, Καλογήρου

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Κρουκ 20 (2 τριπ.), Γκιλ 15 (1 τριπ.), Χαιριστανίδου  13 (1 τριπ.), Καμπουράκη 11, Κρητικού 3 (1 τριπ.), Ψυχογιού 3 (1 τριπ.), Αργυρού, Κανταρά, Λογοθέτη, Σακκά, Μεταξά