Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016

Ολυμπιακός-ποα 80-66 (πρώταθλημα,α1 αντρών) Νέα άγρια τσόντα στα βαζέλια!

Τον... περιποιήθηκε κατάλληλα!
Δεύτερο συνεχόμενο γλέντι από τους ερυθρόλευκους μέσα σε δύο ημέρες στο μπάσκετ. Χθες ήταν οι γυναίκες που έριξαν την εικοσάρα,σήμερα οι άντρες. Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον βάζελο 80-66 στο κατάμεστο ΣΕΦ,κάλυψε την διαφορά του πρώτου αγώνα όπου είχε ηττηθεί με 4 πόντους (73-69) και πλέον είναι στο χέρι το πλεονέκτημα έδρας. Κορυφαίος από τους Πειραιώτες ο Χάκετ που σημείωσε 16 πόντους και ήταν καθοριστικός στο τέλος,ενώ εντυπωσιακοί ήταν και οι Σπανούλης 17 πόντους και Στρόμπερι 14 πόντους,ενώ καθοριστικός ήταν στην άμυνα ο Μιλουτίνοφ. Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα ημίχρονα των τελευταίων ετών,παίζοντας εξαιρετική άμυνα μιας και οι βάζελοι έβαλαν μόλις 9 πόντους στην πρώτη περίοδο,ενώ στην δεύτερη περίοδο ο Θρύλος είχε επίσης εξαιρετική άμυνα,εκτός από το τελευταίο λεπτό όπου ο Παναθηναϊκός σημείωσε δύο συνεχόμενα τρίποντα. Ο Ολυμπιακός ήταν όμως και φανταστικός στην επίθεση όπου σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο 53 πόντους,ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 18' στους .....30 πόντους (49-19). Στο πρώτο ημίχρονο ηγέτης του Ολυμπιακού και του παιχνιδιού ήταν αναμφισβήτητα ο Βασίλης Σπανούλης. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έμεινε στα αποδυτήρια και ο Παναθηναϊκός έχοντας άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα και με μπροστάρη τον Διαμαντίδη και τον Φώτση μείωσε την διαφορά στους +9 63-54,όμως ο Παπαπέτρου έβαλε το τρίποντο ψυχολογίας στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου,διαμορφώνοντας το 66-54. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο εντυπωσιακός όπως στο πρώτο ημίχρονο,αλλά ήταν πολύ καλύτερος σε σχέση με την τρίτη περίοδο. Σε αυτήν την περίοδο καθοριστικός ήταν ο Χάκετ με δύο σερί τρίποντα,ενώ βοήθησε και ο Μιλουτίνοφ στον αμυντικό τομέα. Τελικό σκορ 80-66 με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια νίκη που πιθανότατα θα του δώσει και το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66
Ανά δεκάλεπτο: 27-9, 26-17, 13-25, 14-11
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 14 (2), Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Τζόνσον-Όντομ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16 (3), Αθηναίου 6 (2).
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Μποχωρίδης, Φώτσης 9 (3), Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8 (2).