Τετάρτη 23 Ιουνίου 2021

Κάκιστη εμφάνιση και τώρα θα διεκδικήσει την άνοδο μέσω play off! Απόλλωνας Πάτρας-Ολυμπιακός β' 70-63 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Κάκιστη εμφάνιση των ερυθρόλευκων κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και ήττα από τον Απόλλωνα Πάτρας. Οι ερυθρόλευκοι με την ήττα αυτή έχασαν την απευθείας άνοδο στην Α1, κάτι που το πέτυχαν οι Πατρινοί και θα διεκδικήσουν την άνοδο μέσω των play off.

Οι ερυθρόλευκοι δεν βρέθηκαν σε καθόλου καλή ημέρα και γνώρισαν την ήττα στην Πάτρα με 70-63 και τώρα θα αντιμετωπίσουν τον Πανερυθραϊκό στα ημιτελικά των play off και θέλουν απλώς μία νίκη για να βρεθούν στον τελικό.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού β' ο Μελισσαράτος που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νικολαΐδης που σημείωσε 19 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 5 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Χρηστίδη που σημείωσε 9 πόντους και έχοντας μαζέψει και 4 ριμπάουντ.

Η ομάδα της Πάτρας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με +6 (8-2), όμως οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα και με ένα επιμέρους 4-12 πήραν προβάδισμα με +2 (12-14). Τέλος πρώτης περιόδου 14-19 υπέρ του Ολυμπιακού β'. Η μάχη συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει σε (25-25) και (30-30) στο 17'. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα μικρό 0-4 με τους Μελισσαράτο και Τσόχλα και προηγήθηκαν με +4 (30-34). Τέλος πρώτου ημιχρόνου 35-39 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στις αρχές της περιόδου το παιχνίδι έγινε αρκετά πιο κλειστό με τις δύο ομάδες να έχουν σκοράρει από 6 πόντους, με τον Ολυμπιακό β' να προηγείται με +4 (41-45). O Ολυμπιακός β' κατάφερε να φτάσει την διαφορά στην μέγιστη τιμή στο +7 (41-48) και μετά ακολούθησε η κατάρρευση για τους ερυθρόλευκους. Με τον Απόλλωνα να απαντά με σερί 8-0 περνώντας μπροστά μετά την πρώτη περίοδο (49-48). Τέλος τρίτης περιόδου 51-50 υπέρ του Απόλλωνα Πάτρας. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 προηγήθηκαν με +4 (58-54), με τον Νικολαΐδη να μειώνει στο + 1 (58-57) με τρίποντο. Με τους Αντωνάκη και Διαμαντάκο στην συνέχεια όμως να δίνουν προβάδισμα με +5 (62-57) για τον Απόλλωνα Πάτρας. Ο Απόλλωνας έφτασε την διαφορά +8 (67-59), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος.  Ο Ολυμπιακός μείωσε στους +4 (67-63), ο Νικολαΐδης έχασε την ευκαιρία με φλότερ να μειώσει και άλλο, με τον Διαμαντάκο στην επόμενη φάση να ευστοχεί σε βολές κάνοντας το 69-63.

Τελικό σκορ 70-63 με τον Ολυμπιακό β' να αγωνίζεται με τον Πανερυθραϊκό για την πρόκριση στους τελικούς των play off.

Απόλλων Πάτρας-Ολυμπιακός 70-63

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Συμεωνίδης-Μαλαμάς (Κωστής/Θεοδοσόπουλος)

Δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 9 (1), Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (2), Πουλιανίτης 4, Διαμαντάκος 24 (1), Μολφέτας 3, Μπαζίνας, Αντωνάκης 6.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 3, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 19 (3), Κολοβέρος 2, Καμπούρης 2, Τσόχλας 11 (1), Σκουλίδας 3 (1), Χρηστίδης 9 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 14.