Κυριακή 27 Ιουνίου 2021

Μία νίκη μακριά από την άνοδο! Ολυμπιακός β' -Πανερυθραϊκός 80-55 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Μια νίκη μακριά από την άνοδο βρίσκεται ο Ολυμπιακός β'. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 80-55 τον Πανερυθραϊκό και πλέον θέλουν μία νίκη στους τελικούς κόντρα στο Μαρούσι για να ανεβούν στην Α1.

Ο Ολυμπιακός β' ήταν ήδη στο 2-0 κόντρα στην ομάδα της Νέας Ερυθραίας και απλώς ήθελε μία νίκη για να πάει στους τελικούς των πλέι οφ, κάτι που το πέτυχε πολύ άνετα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού β' ο Μωραΐτης που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σκουλίδας που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Χρηστίδη που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 11 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Τσάμη που σημείωσε 12 πόντους και έχοντας μαζέψει και 9 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός β' και Πανερυθραϊκός πήγαιναν πόντο πόντο στο παιχνίδι (6-7) στο 4', προτού κάνουν ένα ξέσπασμα οι ερυθρόλευκοι και με ένα επιμέρους 17-2, πάρουν προβάδισμα διψήφιας διαφοράς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Τέλος πρώτης περιόδου 23-9 υπέρ του Ολυμπιακού β'. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια μικρή αντεπίθεση στο παιχνίδι και μείωσαν στους +7 (27-20) στο 14'. Οι ερυθρόλευκοι όμως βρήκαν ξανά ρυθμό στην επίθεση και εκμεταλλευόμενη τα καλάθια των Μωραΐτη, Σκουλίδα και Τσάμη ανέβασαν την διαφορά στο + 13 (35-22) στο 17'. Τέλος πρώτου 35-26 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός β' ήταν αποφασισμένος να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Και με ένα επιμέρους 7-0 ανέβασαν την διαφορά στο +14 (45-31) στο 26'. Και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων η διαφορά κρατήθηκε σε υψηλά νούμερα. Τέλος τρίτης περιόδου 56-39. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε το ίδιο τέμπο, με τον Ολυμπιακό β' να φτάνει άνετα στην επικράτηση.

Τελικό σκορ 80-55 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό β' κόντρα στο Μαρούσι την ερχόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ.