Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2020

Έχασε δικό του παιχνίδι! Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης 82-86 (κ.α 69-69) (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε, αλλά ηττήθηκε από την Ρεάλ Μαδρίτης στην παράταση με 82-86 (κ.α 69-69) και πλέον έχει ρεκόρ στην Euroleague 7-7.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι από τους Μαδριλένους, αλλά αστόχησαν στην τελευταία επίθεση της κανονική περιόδου με τον Σλούκα σε προσπάθεια τριών πόντων.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός έκανε κάποια επιπόλαια λάθη στην παράταση και μοιραία ηττήθηκε με 82-86.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Χασάν Μάρτιν. Ο σέντερ του Ολυμπιακού σημείωσε 18 πόντους, έχοντας μαζέψει και 6 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση και από Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 18 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Σλούκα που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 7 ασίστ.

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν έχοντας περισσότερο το μυαλό τους στην άμυνα και ρισκάροντας με το μακρινό σουτ. Ο Ολυμπιακός με Ζαν Σαρλ και ΜακΚίσικ ήταν άστοχος ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε αιφνιδιασμό με τον Ντεκ για το +3 (4-7) στο 6'. Μέχρι την λήξη της περιόδου το μοναδικό πράγμα που άλλαξε ήταν το εύστοχο τρίποντο του Παπανικολάου. Τέλος πρώτης περιόδου 12-12 για τις δύο ομάδες.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 11' με +2 (14-12). Ενώ με πρωταγωνιστές τους Βασίλη Σπανούλη, Σάσα Βεζένκοβ και Χασάν Μάρτιν κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά με +8 (27-19) στο 17'. Όμως ο Ολυμπιακός έκανε φθηνά λάθη στην άμυνα και η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα σερί 0-9 για το +1 (27-28). Με τρίποντο του Βεζένκοβ ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε το 30-28, ενώ με τρίποντο απάντησε και ο Γιουλ. Σκορ πρώτου ημιχρόνου 30-31 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε καλύτερα στον αγώνα και πήρε κάποιους εύκολα με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά σκορ με +7 (30-37) στο 12'. Η είσοδος του Σπανούλη άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα και με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 39-39. Ο Σπανούλης συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό, έκλεβε μπάλες, έδινε ασίστ στον Μάρτιν, σκόραρε και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +7 (48-41) στο 29'. Με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με δύο τρίποντα. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου 51-459 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι ερυθρόλευκοι έκαναν κάποια αβίαστα λάθη στην άμυνα και η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε προβάδισμα με +7 (53-60) στο 33'. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το 37' (63-69), όμως, αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Κώστα Σλούκα να κάνει την διαφορά και να ισοφαρίσει σε 69-69 28'' για το τέλος. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκλεψε την μπάλα από τον Κάρολ, έδωσε για τον Σλούκα, αλλά εκείνος αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις πόντους. Τέλος κανονικής διάρκειας του αγώνα 69-69.

Στην παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε κεφάλι στο σκορ με +5 (71-76), ο Ολυμπιακός όμως έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ πήρε προβάδισμα στο σκορ με 77-76. Ο Χασάν Μάρτιν κυριάρχησε στην ρακέτα και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +2 (81-79), 50'' για το τέλος. Ο Γιουλ απάντησε με τρίποντο για το 81-82. Το παιχνίδι πήγε στις βολές, Λαπροβίτολα διαμόρφωσε το 81-84, με 1/2 ο Σλούκας έκανε το 82-84, με τον Λαπροβίτολα να ευστοχεί και αυτός στο τέλος για τις βολές.

Τελικό 82-86 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό την Τετάρτη στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Φενέρ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ζαμόισκι, Χορντόβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 (κ.α.), 82-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Σπανούλης 5 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 4 (1/7 σουτ), Φερνάντεθ 3 (1/7 σουτ), Αμπάλντε 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Γιουλ 10 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπκινς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/43 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 20/24 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 15/32 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 17/20 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 18 λάθη