Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2020

Άντεξε μόνο για ένα δεκάλεπτο! ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός 80-61 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός άντεξε μόνο για ένα δεκάλεπτο στην Μόσχα και μοιραία ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ με 80-61, πληρώνοντας την απίστευτη αστοχία του στην επίθεση.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον σε 10 αγώνες έχουν ρεκόρ 5-5 και ενώ εκκρεμούν δύο αγώνες με Μπαρτσελόνα και Βιλερμπάν.

Καλύτερος του Ολυμπιακού ο Σακίλ ΜακΚισίκ που σημείωσε 7 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Χασάν Μάρτιν που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας 1 ασίστ.

Ο Ολυμιακός ξεκίνησε πολύ καλά στην Μόσχα και πήρε ένα καλό προβάδισμα. Οι ερυθρόλευκοι με πρωταγωνιστές τους Μάρτιν, Σλούκα και Ζαν Σαρλ έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό αρχικά με +5 (6-11) και ύστερα με γκολ-φάουλ του Ζαν Σαρλ με 9-14, η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της με τρίποντο του Παπανικολάου για το +8 (9-17) υπέρ του Ολυμπιακού. Όμως οι ερυθρόλευκοι έπαθαν καθίζηση, η ΤΣΣΚΑ έβγαλε αντίδραση και με ένα 6-0 σερί μείωσε στο +2 (15-17), με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μετά από πολύ ώρα με τον Σπανούλη. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε και πάλι όμως την απάντηση και με ένα σερί 5-0 πήρε προβάδισμα στο σκορ με +1 (20-19). Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 20-19 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για τελευταία φορά στο παιχνίδι από τις 2/3 βόλες του Βεζένκοβ (20-21) και κατόπιν έπαθε καθίζηση και έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με ένα σερί 8-0 έκανε το +7 (28-21) προτού ο Λαρεντζάκης σκοράρει για το +5 (28-23). Ο Μάρτιν και ο Ζαν Σαρλς μείωσαν σε 35-27, προτού ο Γάλλος φόργουορντ σκοράρει ξανά για το 38-29.  Τέλος πρώτου ημιχρόνου για το 39-29 υπέρ της ρωσικής ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους +15 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Επίσης στο δεκάλεπτο είχαμε και την αποβολή του Γιώργου Μπαρτζώκα αφού οι διαιτητές τον χρεώσαν με δύο τεχνικές ποινές μέσα σε ένα λεπτό για διαμαρτυρία. Τέλος τρίτης περιόδου 56-38 για τους γηπεδούχους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά έφτασε στους +22 (60-38), με τον Γιώργο Πρίντεζη απλώς να μαζεύει λίγο την διαφορά στα τελευταία λεπτά με τους 7 συνεχόμενους πόντους που σημείωσε.

Τελικό σκορ 80-61 και τώρα ακολουθεί διαβολοεβδομάδα για τον Ολυμπιακό. Αρχικά με την Μπαρτσελόνα την Τρίτη στην Βαρκελώνη και ύστερα με τον Ερυθρό Αστέρα την Πέμπτη, στο Βελιγράδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Λάτισεβς, Ντιφαλά

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι 8 (2/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Χομένκο, Τζέιμς 16 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χίλιαρντ 7 (1/6 τρίποντα), Ούχοφ 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αντόνοφ 5 (1), Φόγκτμαν 6 (1), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10 (2), Μιλουτίνοφ 4 (2/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 8 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σλούκας 5 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 10 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 9 (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/36 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/19 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/35 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη