Σάββατο 29 Απριλίου 2017

Με μπροστάρη τον Βασίλαρο πάει στο final 4! Εφές Πίλσεν-Ολυμπιακός 62-74 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

ΨΥΧΑΡΕΣ!
Ο Ολυμπιακός στην Πόλη των επιτυχιών του έκανε το break,έφερε την σειρά στο 2-2 και την Τρίτη 2/4 στο ΣΕΦ,πάει στο final 4 με σκοπό να σηκώσει το 4ο ευρωπαϊκό της ιστορίας του.
Κορυφαίος της αναμέτρησης ποιος άλλος; ο Βασίλης Σπανούλης!Ο Βασίλης Σπανούλης. Έκανε άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι σε ματς δίχως αύριο και κράτησε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων είχε 18 πόντους με 1/3 βολές, 1/2 δίποντα, 5/11 τρίποντα, έδωσε 4 ασίστ, μόλις 1 λάθος και είχε 17 στην αξιολόγηση. Άλλοι παίχτες που ξεχώρισαν από πλευράς του Ολυμπιακού ήταν οι Πρίντεζης με 11 πόντους και Γκριν με 10 πόντους,ενώ και ο Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός στην άμυνα.
Η Εφές ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι  με τον Γκρέιντζερ να βρίσκεται σε καλή μέρα και να πετυχαίνει 10 πόντους η Εφές πήρε προβάδισμα στο σκορ με 14-6. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σε εκείνο το σημείο κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο οι Τούρκοι έκαναν ένα 4-0 σερί με καλάθια των Μπράουν και Οσμάν για το 18-6. Ο Ολυμπιακός όμως μείωσε στους +4 (18-14). Σκορ δεκαλέπτου 21-14.
Δεύτερη περίοδος και οι γηπεδούχοι κάνουν ένα σερί 6-0 με τους παίχτες του Ολυμπιακού να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Όμως ήρθε η ώρα που οι παίχτες του Ολυμπιακού ξύπνησαν και με τρίποντο του Παπανικολάου μείωσαν σε 29-23,οι Τούρκοι έκανε το 31-23,αλλά μετά από κλέψιμο του Γκριν η διαφορά μειώθηκε στους +6 (33-27). Ο καλύτερος μέχρι εκείνο το σημείο Γκριν κέρδισε και γκολ-φάουλ με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στον +3 (35-32). Σκορ ημιχρόνου 38-35 χάρη σε δύο βολές του Οσμάν.
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα. Προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά το (0-1) στην αρχή. Ο Ολυμπιακός με τέσσερα τρίποντα από τους Μάντζαρη,Σπανούλη,Παπανικολάου και Πρίντεζη πέρασαν μπροστά στο σκορ με +4 (45-49). Οι γηπεδούχοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 52-52, όμως, ο Ολυμπιακός με τρεις πόντους του Πρίντεζη έκανε το 55-54, που ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς. Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα του πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με +7 (54-61),η Εφές μείωσε κατόπιν σε 63-57,αλλά ο Θρύλος ήταν αποφασισμένος για το μεγάλο διπλό και έτσι ανέβασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα.
Τελικό σκορ 62-74 και πλέον την Τρίτη με νίκη στο ΣΕΦ πάει σε ένα ακόμη φάιναλ φορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4, Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 17 (1), Ερτέλ 6, Πολ, Ντάνστον 7 (11ριμπ.), Κερκ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4 (7ριμπ.), Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 18 (5), Γουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).