Πέμπτη 20 Απριλίου 2017

Έκανε το πρώτο βήμα για την Πόλη!Ολυμπιακός-Εφές Πίλσεν 87-72 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Εφές Πίλσεν και έκανε το πρώτο βήμα για το φάιναλ φορ της ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός μπροστά σε 11.000 οπαδούς του ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα του αγώνα,έχοντας ως όπλο του την εξαιρετική άμυνα,ενώ και επιθετικά ήταν ιδιαίτερα εύστοχος έχοντας 5 παίχτες του (Μάντζαρης,Γκριν,Μιλουτίνοφ,Πρίντεζης και Σπανούλης) με διψήφιο αριθμό πόντων.
MVP του αγώνα ο Βαγγέλης Μάντζαρης που έβγαλε εκτός παιχνιδιού τον Γκρέιντζερ με την άμυνα του, όμως έκανε και μαγικά στην επίθεση. Έχοντας 14 πόντους με 2/2 βολές, 0/1 δίποντα, 4/8 τρίποντα, πήρε 6 ριμπάουντ και είχε 14 στην αξιολόγηση.
Από εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός κατέβασε τα ρολά κάτω από τις δύο ρακέτες έχοντας 41 έναντι 28 ριμπάουντ των Τούρκων. Με τον Πρίντεζη να έχει 11 και τον Μιλουτίνοφ 7.
Ο Ολυμπιακός όπως είπαμε ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα του αγώνα,παρότι οι δύο αρχηγοί του δεν ξεκίνησαν καλά. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε (4-1) με καλάθια των Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ και στην συνέχεια (14-7) με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Βαγγέλη Μάντζαρη. Με το σκορ του πρώτου δεκάλεπτου να τελειώνει 18-11 μετά από λέι απ και μια εύστοχη βολή του Παπανικολάου.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι. Ο Ουότερς που μπήκε στο παρκέ έβαλε γρήγορα-γρήγορα έξι συνεχόμενους πόντους και ανέβασε την διαφορά στους +7 (26-19) και με τρίποντο του Παπανικολάου η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα (29-19). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και με τέσσερις σερί πόντους από τον Γκριν και δύο από τον Αγραβάνη προηγήθηκε με 35-23. Σκορ ημιχρόνου 42-31.
Τρίτη περίοδος και ήταν η σειρά του Σπανούλη και του Πρίντεζη να πάρουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα. Ο Σπανούλης με έξι συνεχόμενους πόντους και κατόπιν ο Πρίντεζης ανέβασαν την διαφορά στους +18 (55-37) στο 24'. Όταν δε μείωσε η Εφές σε (59-47) καλάθια από Γκρέιντζερ και Ερτέλ, ήρθε πάλι ο Μάντζαρης με 5 συνεχόμενους πόντους να κάνει το (64-47) στο 29'. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 67-50.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και η Εφές Πίλσεν τα έπαιξε όλα για όλα.Πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και έριξε την διαφορά στους +11 (67-56).Το δύσκολο τρίποντο του Γκριν έκανε το (70-56) και ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο ως το τέλος, η διαφορά έφτασε και στους +21 (87-66), για να τελειώσει το ματς με σκορ 87-72. Ο Σφαιρόπουλος έριξε στην μάχη στα τελευταία λεπτά και τον Τολιόπουλο,ενώ ο μόνος που δεν αγωνίστηκε στον αγώνα ήταν ο Γιανγκ.
Τελικό σκορ 87-72 και πλέον την Παρασκευή οι Πειραιώτες θέλουν να κάνουν το 2-0 για να πάνε στην Τουρκία για να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 67-50, 87-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 4, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 10 (1 τρίπ., 7 ασ.), Ουότερς 6, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπ.), Πρίντεζης 11 (11 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης 14 (4).
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 6 (1), Χάνεϊκατ 17 (10 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 3, Οσμάν 2, Γκρέιντζερ 12 (2), Ερτέλ 14 (2), Πολ 6 (1), Ντάνστον 8, Κερκ 4.